Gabriel je novým šéfem německé diplomacie. Média mají obavy z jeho přešlapů

Berlín - Vicekancléř Sigmar Gabriel (57), který tento týden oznámil odchod z čela sociální demokracie (SPD), se dnes stal šéfem německé diplomacie. Podle komentátorů to není právě nejlepší volba. Prý často používá slova, která rozhodně diplomatická nejsou.

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ve funkci nahradil svého stranického kolegu Franka-Waltera Steinmeiera, který bude v únoru podle všeho zvolen prezidentem.

Místo kandidatury na kancléře se Gabriel rozhodl změnit ministerstvo, dosud vedl resort hospodářství. "Šéf diplomacie, který nebude dělat přešlapy, je v době, kdy se chystá odchod Británie z EU a v USA vládne Donald Trump, nepostradatelný," upozorňují média na Gabrielovo neomalené chování. První zahraničí cesta nového ministra bude už v sobotu ráno směřovat do Francie.

Nejednoduché mezinárodní situace se dnes dotkl i prezident Gauck. "Přebíráte ministerstvo zahraničí v těžkých časech. Jde o hodně: Stojíme před výzvou bránit a pro budoucnost upevnit Evropskou unii a transatlantické partnerství. Přeji vám pro tento úkol štěstí a úspěch," poznamenal Gauck.

Gabriela v čele ministerstva hospodářství vystřídala jeho dosavadní náměstkyně a bývalá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová.

Gabriel, který zároveň zůstává vicekancléřem, dlouhé měsíce platil za nejpravděpodobnějšího kandidáta sociální demokracie na kancléře. Tento týden ale oznámil, že se o funkci ucházet nebude, a zároveň do ní navrhl bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze, který má v březnu stanout také v čele SPD.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama