Fillonův skandál jako předzvěst katastrofy? Francií dál otřásá aféra Penelopegate

Paříž - François Fillon, který byl favoritem na post francouzského prezidenta, má kvůli aféře své manželky velký problém. Podle agentury Odoxa má 61 procent dotázaných potenciálních voličů o kandidátovi umírněné pravice špatné mínění.

François Fillon
doporučujeme

Podporu politikovi vyjádřilo jen 38 procent lidí, což je propad o 16 procentních bodů oproti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

Fillon popřel obvinění, že jeho žena dostávala kdysi jako jeho asistentka, když byl poslancem, plat, ačkoli žádnou skutečnou práci nevykonávala.

Deník Libération se na svém webu ptá, zda si tento zástupce tradiční pravice, věřící katolík a politik s obrazem skromného poctivce, nezačal tak trochu hrát na "alternativní pravdu".

Na zaměstnávání manželky zákonodárce jako takovém není ve Francii nic nelegálního. Kromě toho, že Fillonová nedělala podle všeho vůbec nic, se jeví ale jako další problém výše jejího platu, která rozhodně nebyla průměrná, jak se její manžel snaží naznačovat.

Podle francouzského satirického časopisu Le Canard enchaîné, který skandál odhalil, brala kolem 6900 (186.500 Kč) až 7900 eur (213.500 Kč) měsíčně, což je mnohem víc než průměrná mzda asistentů poctivě pracujících na plný úvazek ve výši 2500 eur měsíčně (67.500 Kč).

Psali jsme:  

Ve vystoupení na TF1 prozradil Fillon přinejmenším ještě něco, upozorňuje dále Libération. "Stalo se mi, že jsem zaplatil svým dětem a právníkům za různé úkoly," řekl. Jako by se podle deníku snažil obhajovat v případných dalších odhaleních.

Fillon slíbil, že je připraven odstoupit z prezidentské kampaně, pokud by ho francouzská justice obvinila. Neslíbil ale totéž v případě, že obviněna bude jeho manželka, a to v případě tučných odměn, které dostávala od časopisu Revue des Deux Mondes náležejícímu bohatému podnikateli. Francouzské úřady už zkoumají, proč Fillonová dostávala 5000 eur měsíčně, ačkoli se list propadal do hluboké ztráty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama