Mezi Tureckem a Řeckem je zle, Ankara chce vypovědět dohodu o migrantech

Atény - Mezi Ankarou a Aténami vypukla roztržka poté, co včera řecký nejvyšší soud odmítl vydat osm tureckých vojáků do jejich vlasti. Turecko dnes pohrozilo zrušením readmisní dohody s Řeckem.

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Díky této dohodě může Řecko vracet nelegální migranty zpět do Turecka. Informoval o tom dnes turecký deník Daily Sabah. Ankara také podala novou žádost o vydání osmi svých vojáků.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že Ankara je připravena přijmout nezbytné kroky, včetně zrušení bilaterální readmisní dohody s Řeckem. Právě tato dohoda umožňuje vracení nelegálních migrantů, kteří přes Turecko přišli do Řecka, zpátky do Turecka, odkud pak mohou být posláni zpět do země původu. Uvedl to list Daily Sabah.

Turecké ministerstvo zahraničí již ve čtvrtek prohlásilo, že bude dál usilovat o vydání svých vojáků a řecké rozhodnutí kritizovalo. Podle turecké strany je výrok soudu politicky motivovaný. Soud prý porušil mezinárodní pravidla a selhal v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Od pokusu o převrat uprchlo z Turecka mnoho vojáků, zejména do Evropy. Ankara totiž začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž přišlo o práci či bylo propuštěno z úřadu přes 100 tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů.

Řecko dnes v reakci na kritiku z Ankary zdůraznilo nezávislost svého soudnictví. Tamní vláda připomněla, že minulosti důrazně odsoudila pokus o státní převrat v Turecku, že podporuje demokraticky zvolenou vládu sousední země a že strůjci puče nejsou v Řecku vítáni.

"V Řecku je jedinou autoritou zodpovědnou za příslušný soudní výrok nezávislý řecký justiční systém, jehož rozhodnutí jsou závazná," uvedl ale zároveň v prohlášení kabinet premiéra Alexise Tsiprase. Řecký premiér byl skutečně jedním z prvních zahraničních představitelů, kteří loni v červenci pokus o puč v Turecku odsoudili.

Témata: Turecko | Řecko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama