Do Evropy přijde rekordní počet uprchlíků. Musíme začít jednat, burcuje premiér

Valletta - Migrační krize se ke svému konci neblíží. Očekává se, že do Itálie se pokusí dostat značné množství imigrantů prchajících z válkou zmítané Libye. Více než 181,000 lidí se pokoušelo dostat do Itálie přes Středozemní moře z Libye, 4500 z nich zemřelo nebo zmizelo. Většina z nich byla ekonomickými migranty, kteří měli jen malou šanci zůstávat v Evropě. Zprávu přinesl Business Insider UK.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Ani současné studené počasí neodrazuje migranty v zoufalých pokusech dosáhnout jimi tak vytoužených břehů Evropy. Někteří evropští představitelé varují, že jakmile se počasí oteplí, migrační vlny se rozhoří naplno a více lidí se rozhodne dát svůj život do rukou pašeráků.  Podle Maltského premiéra Josepha Muscata, jehož země nyní zastává předsednictví EU, počet migrantů cestující do Evropy dosáhne na jaře rekordní úrovně. „Volbou je snažit se učinit něco teď nebo se naléhavě setkat v dubnu, v květnu ... a pokusit se udělat dohodu pak," řekl.

EU již uzavřela kontroverzní dohodu s Tureckem, jejímž cílem je zastavit proud migrantů a vrátit je do Turecka. Výměnou by Turecko dostávalo miliardy eur, mělo by zajištěné bezvízový styk pro své občany a probíhaly by rychlé rozhovory o členství Turecka v EU. EU chce podobnou dohodu uzavřít s africkými národy a to navzdory kritice, že tím de-facto poruší mezinárodní právo, když pošle uprchlíky zpět do zemí, kde to pro ně může být nebezpečné.

Jednání EU s Nigerií, Etiopií, Mauretánií, Malim a Čadem se ukazuje být drahé. Ale dohoda s Tureckem funguje a ukazuje, že nejlepší způsob, jak předcházet migračním tokům, je zamezení jejich přístupu k moři.  Libye a Egypt jsou hlavními výchozími body migrace a uzavřené pakty s nimi budou mít pravděpodobně  největší bezprostřední dopad. Muscat chce přidat fondy EU a další podporu dohodě, kterou se Itálie snaží dosáhnout s Libyí. Taky chce rozšířit proti-pašeráckou námořní misi EU, operaci Sofia, do libyjských teritoriálních vod, aby se zabránilo lidem v nezabezpečených člunech dosáhnout otevřených vod.

Psali jsme:  

To se však snadněji řekne, než udělá, upozorňuje Business Insider UK. EU nebyla schopna zajistit souhlas OSN pro takovýto krok a navíc Libye nemá žádný ústřední orgán schopný skutečně zajistit dohodu. Carlo Binda, expert na Libyi z politické a rozvojové poradenské služby Binda Consulting International, říká, že v dnešní Libyi není žádná jednotná vláda kontrolující zem a jednotlivé skupiny nemají zájem se dohodnout s EU, když jim to nepřinese partikulární výhody.

Soused Libye, Egypt, se zdá jako vhodnější partner k dialogu. Mnoho lidí, zvláště migranti z Afrického rohu, se v posledních měsících vydává do Evropy z Egypta (mimo jiné i samotní Egypťané), vyhýbaje se nebezpečné Libyi, tvrdí agentura Frontex zabývající se ochranou hranic EU. Přes určitou nestabilitu, prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, bývalý generál, který stojí, za vojenským odstraněním demokraticky zvoleného islamistického prezidenta, se Evropě jeví jako muž, s nímž je možné obchodovat. Jeho další výhodou je, že má poměrně značný vliv v Libyi.  „Egypt je země, s níž by se dalo přijít k jakési dohodě," uvedl maltský ministr zahraničí George Vella. „Je tam stabilita do určité míry, a mají zájem, protože i oni mají své vlastní problémy s migrací."

Témata: migrace | uprchlíci | Frontex

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Související:

Právě se děje