Trumpův zákaz imigrantů cloumá Evropou. Merkelová přišla s další kritikou, Polsko to vidí jinak

Brusel/Mnichov/Varšava - Evropská komise posuzuje, zda se nařízení prezidenta Donalda Trumpa o zákazu cest do USA pro občany některých států může dotknout například také lidí s pasy zemí EU. Proti novému nařízení Bílého domu je i šéf německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer, který je sám zastáncem přísné migrační politiky. Ministr zahraničí polské konzervativní vlády Witold Waszczykowski v neděli večer naopak prohlásil, že žádná země nemá povinnost přijímat imigranty.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Evropská komise má zatím k dispozici rozporuplné informace pokud se týká dopadů nařízení například na osoby s dvojím občanstvím země unie a některého ze států, jejichž občané nyní do USA cestovat nemohou. "Situace není v této chvíli jasná. Jsme uprostřed procesu zjišťování, zda má exekutivní příkaz důsledky pro cesty evropských občanů s dvojím občanstvím jedné ze sedmi zemí, pro které zákaz nyní platí," řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Právníci unijních institucí jsou podle něj v kontaktu se svými americkými partnery. "Zajistíme, že se našich občanů nedotkne žádná diskriminace," podotkl mluvčí. Nechtěl se ale příliš pouštět do politického hodnocení Trumpova rozhodnutí. "V Evropské unii nerozlišujeme na základě národnosti, rasy nebo náboženství. Nejen pokud jde o azyl, ale v žádné z našich politik," poznamenal pouze.

Psali jsme:  

Trumpův exekutivní příkaz pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků a do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Příkaz dále na 90 dnů zakázal vstup do USA lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí, kde drtivou většinu obyvatelstva tvoří muslimové.

"Nepovažuji tato rozhodnutí - stejně jako pár dalších - za správná," řekl dnes Seehofer novinářům. Ještě v rozhovoru v listu Bild am Sonntag zveřejněném v neděli šéf CSU Trumpa ocenil za to, že důsledně a rychle prosazuje své volební sliby. "V Německu bychom nejdříve zřídili pracovní skupinu, poté zkušební skupinu a pak ještě implementační skupinu," uvedl s tím, že ale s obsahem Trumpových kroků ne vždy souhlasí.

Výnos amerického prezidenta označila německá kancléřka přes svého mluvčího už v neděli za špatný. Dnes se k němu poprvé vyjádřila osobně. "Nutný a rozhodný boj proti terorismu žádným způsobem neospravedlňuje všeobecné podezřívání lidí určité víry, v tomto případě lidí muslimské víry, nebo lidí určitého původu," řekla Angela Merkelová.

Psali jsme:  

Místopředsedkyně strany Julia Klöcknerová ho považuje za nebezpečný. "Ne všichni zaměstnanci amerických firem jsou křesťané a američtí občané," podotkla. Německý eurokomisař Günther Oettinger (CDU) je přesvědčen o tom, že Trumpův postup výrazně škodí americké ekonomice. Právní stát by podle něj neměl postupovat příliš překvapivě, jinak ztrácí důvěru, podotkl také.

Proti krokům amerického prezidenta se vyslovil i novopečený kandidát sociálních demokratů na kancléře Martin Schulz, který také varoval předtím, aby se letošní německá předvolební kampaň nesla ve stejném duchu jako loni ta americká. Nenávist, zlomyslnost, opovrhování nebo zneužití moderních nástrojů komunikace podle něj není možné připustit.

Trump má podle Polska na své rozhodnutí ale plné právo. "Byl zvolen prezidentem a má na to právo... Je pravomocí každé vlády, aby rozhodovala o té (imigrační) politice," řekl Waszczykowski v rozhovoru s televizí Polsat News. Dodal, že Trump svým rozhodnutím neuzavřel cesty do USA uprchlíkům z muslimských zemí natrvalo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama