K odmítnutí žádosti o azyl stačí účast v teroristické síti, rozhodl soud EU

Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie dnes konstatoval, že pro odmítnutí azylu není nutné, aby žadatel osobně spáchal teroristický čin nebo k němu podněcoval. Stačí, že se nějakým způsobem účastnil činnosti teroristické sítě.

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

Soudní dvůr řešil spor mezi belgickými úřady a marockým islamistou. Belgický soud poslal Mustafu Lunaního na šest let do vězení v roce 2006. Maročan se podle rozsudku provinil především tím, že se účastnil plánování sítě vysílající dobrovolníky do Iráku a používání falešných dokladů.

Odsouzený v roce 2010 požádal belgické úřady o azyl. Zdůvodnil to obavou, že po návratu do Maroka by ho tamní úřady pronásledovaly jako džihádistu. Belgické úřady žádost o azyl zamítly. Úřady se odvolaly a místní justice požádala o vyjádření Soudní dvůr EU.

Ten dnes uvedl, mezinárodní společenství považuje za hrozbu teroristické sítě, které umožňují pohyb bojovníků různých národností mezi státy.

"Uplatnění vyloučení z postavení uprchlíka podle příslušné (azylové) směrnice se tedy neomezuje na skutečné pachatele teroristických činů, ale může se vztahovat i na jednotlivce, kteří jsou zapojeni do náboru, plánování, přepravy nebo vybavování osob, které cestují do zahraničí za účelem páchání, plánování nebo přípravy teroristických činů," vysvětlil soud.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama