Německo se chce zbavit uprchlíků. Zvyšuje pomoc těm, kteří se dobrovolně vracejí domů

Berlín – Německo se všemi silami snaží zbavit migrantů, snaží se je proto motivovat k návratu domů. Od února zvyšuje finanční podporu migrantům, kteří se rozhodnou dobrovolně vrátit do vlasti. Uprchlíci v rámci nového programu dostanou až 1200 eur (32.400 Kč).

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

ČTK o tom dnes informovalo německé ministerstvo vnitra, podle něhož německá vláda na financování programu pro letošek vyčlenila 40 milionů eur (přes miliardu Kč).

Ministr vnitra Thomas de Maiziére věří, že se díky novým opatřením podaří výrazně zvýšit počet migrantů, kteří se dobrovolně rozhodnou k návratu do vlasti. „Apeluji na pochopení a rozum: Pro všechny, kdo v Německu nemohou zůstat, představuje dobrovolné vycestování oproti odsunutí tu lepší možnost," uvedl.

Za poslední dva roky do země přišlo téměř 1,2 milionu žadatelů o azyl, do vlasti se jich ale dobrovolně vrátila jen malá část z nich. Německá vláda se proto v rámci nového programu rozhodla podpořit částkou 1200 eur všechny migranty starší 12 let, kteří se ještě před skončením azylového řízení zaváží k návratu do vlasti a žádost stáhnou.

Nárok na finanční pomoc ve výši 800 eur (21.600 Kč) pak budou mít lidé, kteří z Německa dobrovolně odejdou, jestliže byla jejich žádost o azyl zamítnuta. U dětí mladších 12 let by měla být tato částka poloviční – navíc se bude vztahovat jen na občany vybraných zemí, například Afghánistánu, Pákistánu nebo Iráku. Šanci ji dostat naopak nemají třeba občané západobalkánských států nebo lidé, kteří mají peníze.

Do této chvíle měli migranti, kteří šli dobrovolně zpět do vlasti, nárok na zaplacení cesty, 200 eur (5400 Kč) v rámci cestovního příspěvku a dalších až 500 eur (13.500 Kč) na nový začátek života ve své domovině. Nově budou mít nárok na pomoc z obou programů dohromady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama