Evropu do 30 let čeká úpadek a občanská válka. Jak bude probíhat? Historik prozradil víc

Brusel - Belgický historik David Engels tvrdí, že v příštích 30 letech vypukne občanská válka. Poukazuje přitom na paralely mezi Evropou a pádem římské republiky. Jeho slova přinesl list Kronen Zeitung.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Násilí
doporučujeme

„Za 20 nebo 30 let se Evropa stane autoritářským nebo císařským státem. Stane se tak po fázi připomínající občanskou válku a úpadek," řekl Engels, který působí jako historik na Svobodné univerzitě v Bruselu. Engels od roku 2011 předpovídá, že Evropa půjde cestou autoritářství. Jak poukazuje Kronen Zeitung, pokračující migrační krize předchozímu varování přidala na váze.

„Očekávám občanskou válku, která si vynutí zásadní sociální a politické reformace v Evropě, ať se nám to líbí nebo ne, podle příkladu rozpadající se římské republiky v prvním století před naším letopočtem," řekl.

Psali jsme:  

Historik je přesvědčen, že osud Evropské unie směřuje k ekvivalentu doby Julia Caesar, zřejmě nejznámějšího muže římské občanské války, který bojoval proti svému rivalovi známému jako Pompeius Veliký. Historik tvrdí, že paralely jsou „tak masivní a tak zřejmé po celá desetiletí“.

Podle Engelse jsou faktory, které vedly k pádu římské republiky, přítomny i v dnešní Evropě. Těmito faktory podle něj jsou úpadek rodiny, individualismus, úpadek tradiční kultury, globalizace, fundamentalismus a nekontrolovatelná kriminalita.

Psali jsme:  

Je podle něj příznačné, že nastává rozkol mezi třídou oligarchů, římských senátorů – v dnešní době finanční a politické elity, a vzestupem populistického hnutí, které žádá, aby byl hlas vrácen lidu. V Evropě mají tyto populistické hlasy podobu politiků jako je Geert Wilders v Nizozemsku, Marine Le Pen ve Francii.

V jeho vizi hraje roli také migrační krize, přesto to podle Engelse není jediný faktor. „Tyto přesuny obyvatelstva jsou jen jedním z mnoha příznaků našeho současného ducha, který se vyznačuje podivnou směsicí kosmopolitismu, nedostatkem sebedůvěry, kalkulu, materialismu a špatného svědomí," vysvětluje.

„Bojím se toho, ale bylo by zbabělé zavřít oči jen proto, že nechcete vidět realitu," řekl s tím, že občanská válka nebo autoritářství není nic, po čem by on sám toužil.

Občanská válka, které se podle něj nelze vyhnout, pravděpodobně nebude vypadat jako tradiční vojenský konflikt, myslí si i vzhledem k tomu, že evropské společnosti nejsou militarizované. Spíše se domnívá, že občanská válka bude vypadat jako situace ve Švédsku, kde existuje více než 50 takzvaných no-go zón, nebo na bruselském předměstí Molenbeek.

Francouzský akademik a expert na islám Gilles Kepel minulý rok vyslovil podobnou predikci a varoval, že vzestup radikálního islámu mezi mladými muslimy v Evropě by mohl celý kontinent uvrhnout do občanského konfliktu velkého rozsahu.

Loading...
Vstupte do diskuze (61)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slevy za třídění odpadu? Recyklomaty ve Varšavě odmění své uživatele

23.05.2019 09:47 Ve varšavských ulicích se objeví zatím deset automatů na tříděný odpad, které budou uživatele za…

Potupa Česka: Jsme šašci? Z Chorvatska přišla mohutná kritika

23.05.2019 09:40 Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Eurovolby začaly: V Nizozemsku a Británii už se hlasuje, Češi budou hlasy…

23.05.2019 08:42 Aktualizováno V Nizozemsku a v Británii dnes jako v prvních dvou z osmadvaceti členských zemí Evropské unie…

Velká voda netrápí jen Česko a Německo. Záplavy hrozí i v Polsku a na…

22.05.2019 21:40 Po vydatných deštích, které na začátku týdne v Německu zvedly hladinu některých řek, se situace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama