Dánsko vyhrálo nad uprchlíky? Migranti se balí a dobrovolně odchází

Kodaň – Počet žadatelů o azyl, kteří v průběhu roku 2016 dobrovolně opustili Dánsko, dosáhl rekordní úrovně. Podle nově zveřejněných dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se rozhodlo odejít 532 migrantů. Informuje o tom server The Local.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Ačkoliv se číslo může zdát jako malé, média poukazují, že jde o vůbec nejvyšší počet v historii, a vůbec poprvé je také počet žadatelů o azyl dobrovolně opouštějících Dánsko vyšší než počet těch, jejichž žádost byla zamítnuta.

Tři ze čtyř migrantů, kteří odešli, tak učinili ještě předtím, než byly jejich žádosti o azyl zpracovány. Podle Jacoba Jørgensena, mluvčího IOM v Kodani, se většina těchto osob vrátila do Íránu, Iráku či Afghánistánu. Zaznamenán byl ale také značný počet dobrovolných návratů mezi státními příslušníky Ruska a Ukrajiny.

Psali jsme:  

Mnozí své rozhodnutí zdůvodňují dlouhými čekacími dobami v dánských azylových střediscích, nemocnými členy rodiny v jejich domovských zemích a falešnými očekáváními. Právě to jsou podle statistik hlavní důvody jejich odchodu.

„Pravděpodobně existuje tolik důvodů, kolik je tu lidí. Často slýcháme o nemoci v rodině, kvůli které se chtějí rychle vrátit domů. Jiní jsou zklamáni, protože jejich očekávání, které bylo z velké části vybudované na základě slov převaděčů, neodpovídá realitě,“ vysvětluje Jørgensen.

Dánská rady pro uprchlíky už ale také varovala, že jejich odchod nutně neznamená, že už nebudou hledat pomoc. „Někteří z nich mohou odcestoval zpět a pak zase opustí své domovské země, aby znovu žádali o azyl. Ale kromě chci říci, že pokud lidé nechtějí žádat o azyl v Dánsku, pak je v pořádku, když se vrátí domů,“ komentovala statistiky šéfka rady Eva Singerová.

Dánsko, s populací 5,7 milionu obyvatel, přijalo v roce 2016 6072 žadatelů o azyl, což představuje prudký pokles oproti roku 2015, kdy do země přišlo asi 21 tisíc migrantů.

Témata: dánsko | uprchlíci
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama