Ohrožení budoucnosti, nedostatek financí i práce. Politička varuje před blížící se katastrofou

Edinburg – Oznámení britské premiérky Theresy Mayové o tom, že brexit proběhne „tvrdou“ cestou, ve Skotsku vyvolal rostoucí podporu pro nezávislé Skotsko. Podle posledního průzkumu je asi polovina Skotů pro osamostatnění, polovina proti. Jak ale poukazuje skotská politička, rozluka s Londýnem by mohla pro zemi znamenat zkázu.

Krásy Skotska, Edinburgh

List Herald Scotland s odvoláním na průzkum společnosti BMG uvádí, že po odečtení nerozhodných názorů se pro samostatnost Skotska vyslovilo 49 procent dotázaných, proti 51 procent. Podle lednového průzkumu by pro nezávislost hlasovalo 45,5 procenta Skotů, proti 54,5 procenta.

Skotský regionální parlament v úterý jasnou většinou hlasů odmítl záměr Mayové začít jednat s Evropskou unii o ukončení britského členství v EU, toto rozhodnutí je ale pouze symbolické a právně nezávazné.

Psali jsme:  

„Proces brexitu je chaotický. Nejprve Theresa Mayová řekla, že by o něm neměl hlasovat Parlament, ale pak byla donucena k opaku. Dále řekla, že nebude publikovat bílou knihu o plánech odchodu z Evropské unie, ale zase byla nucena udělat opak. S každým dalším dnem je jasnější, že to vláda nemá pod kontrolou,“ uvádí k tomu Kezia Dugdaleová. skotská politička a šéfka druhé největší skotské strany – labouristů.

Ona sama podle svých slov výsledky referenda přijala – i když hlasovala opačně – a smířila se s odchodem z EU. Ke stejnému kroku vyzývá také své krajany. Hlavní bitva se teď podle ní svede o to, jak z toho všeho vytěžit to nejlepší pro zemi. I to je prý důvod, proč hlasovala proti plánům skotské vlády, uvedla v prohlášení na stránkách své strany.

„Brexit už se děje, ale neznamená to, že proběhne takovým způsobem, jaký Mayová navrhuje. Konzervativci hrozí, že způsobí ekonomický vandalismus naší zemi a my musíme bojovat,“ burcuje politička. „Ale jedna věc by pro naši ekonomiku byla větší zátěž než konzervativci navrhovaný brexit - bezohledný plán volající po nezávislosti.“

Psali jsme:  

Její strana podle ní žádné referendum o nezávislosti nepodpoří – a to za žádných okolností. „Brexit bude pro Skotsko hrozný, ale nezávislost by byla úplná katastrofa. Naše veřejné finance jsou již nyní v problémech. Vládnoucí Skotská národní strana bude už tak provádět rozpočtu škrty ve výši téměř 170 milionů liber, což zasáhne místní služby, jako jsou školy a péče o seniory,“ varuje.

Pokud by ale Skotsko odešlo, musela by přijít „turboúsporná opatření“ ve výši téměř 15 miliard liber nad rámec těch škrtů, které skotská vláda provádí teď. „To by vystavilo životní šance příští generace Skotů nebezpečí a mělo by to závažné důsledky pro naše zdravotnictví, vyplácení důchodů a obranu v samostatném Skotsku. Být součástí Spojeného království znamená, že všechny tyto věci jsou chráněné,“ vysvětluje Dugdaleová.

Zůstat v Británii podle ní naopak zabezpečuje pracovní místa, pomáhá ekonomice a posiluje veřejné finance. „Ale stejně důležitý by byl dopad odchodu ze Spojeného království a dalšího referenda o nezávislosti na hluboké rozdělení společnosti. Všichni si pamatujeme, co se stalo minule - rodinné hádky, obtížné vztahy v práci a rozervané komunity,“ připomíná.

Skotsko je podle ní rozděleno již dost. „Nemůžeme si dovolit žádné další dělení, ale to je přesně to, co by další referendum o nezávislosti mohlo přinést. Většina lidí ve Skotsku hlasovala v referendech o EU i Skotsku pro spolupráci. Lidé vědí, že společně jsme silnější - jako národ a jako komunita v celé zemi. Takže místo toho se nacionalisté snaží využít Brexit jako výmluvu, aby si vynutili další referendum o nezávislosti, aby si udrželi svou práci,“ udeřila tvrdě.

Témata: Skotsko | Brexit

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

Bulharské ministerstvo doporučilo svým občanům v Rusku, aby tuto zemi…

27.09.2022 16:58 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl zprovozněn plynovod Baltic Pipe, rozvede plyn z Norska do…

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Jednání kancléře Scholze s premiéry spolkových zemí o cenách energií se…

27.09.2022 15:34 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Merz z německé CDU se omluvil za předchozí kritiku ukrajinských běženců

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

EU bude podle Nekuly pokračovat ve vývozu obilí z Ukrajiny, může ho zlepšit

26.09.2022 20:50 Evropská unie bude nadále podporovat vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny, který stále komplikuje…

Státy EU se neshodují na podrobnostech ruských sankcí, blokuje je opět…

26.09.2022 18:42 Státy Evropské unie zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí,…

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok

26.09.2022 17:50 Aktualizováno Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty voličské…

Evropská komise schválila dotaci pro české uhelné regiony

26.09.2022 16:20 Aktualizováno Evropská komise dnes schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun) na podporu českých…

Orbán uspořádá národní konzultaci. Chce vědět, zda si občané přejí…

26.09.2022 14:21 Maďarsko uspořádá takzvanou národní konzultaci, při níž se občanů zeptá, zda si přejí protiruské…

Německý kancléř Scholz i ministryně vnitra mají covid-19

26.09.2022 12:49 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz má covid-19. Dnes to oznámil vládní mluvčí Steffen Hebestreit, podle…

Související:

Právě se děje

reklama