Belgie jako velmoc protiraketové obrany? Rusko může znervóznět, pak by to bylo velmi zlé, varuje server

Brusel/Washington - „Malá Belgie je známa díky výrobě vynikající čokolády a kulometů, ne raket, které mohou sestřelit mezikontinentální balistické rakety. Přesto se Belgie v tichostí rozhodla postavit fregaty vybavené exo-atmosférickými střelami, které jsou velmi podobné systému Aegis amerického námořnictva. Tím by se Belgie - země o velikosti Marylandu - stala prvním evropským národem, který by byl schopen zničit balistické rakety ve vesmíru,“ informuje server National Interest.

protiraketová obrana

„Naše fregaty bude-li to žádoucí, budou nasazeny v systému protiraketové obrany, protože budou moci vypálit rakety schopné zasáhnout balistické střely mimo atmosféru," uvedl mluvčí belgické vlády Laurence Mortier v e-mailu pro National Interest. Server dodává, že fregaty společně vyvinuly Belgie a Nizozemí. „Pouze Belgie má v úmyslu instalovat antirakety na svých lodích, které by nahradily stávající belgické fregaty třídy M,“ vysvětluje server.

Tento systém pak server srovnává s americkou exo-atmosférickou sítí obrany. Tento ochranný systém obsahuje čtyřiačtyřicet pozemních raket umístěných v silech na Aljašce a v Kalifornii, a především třiatřicet křižníků a torpédoborců vybavených systémem Aegis, který jim umožní zničení balistických střel krátkého a středního doletu a družic na nízkých oběžných drahách pomocí vylepšených řízených střel Standard SM-3.

Psali jsme:  

„Několik evropských států již má systémy protiraketové obrany (BMD) prostřednictvím programu NATO BMD. Například v Turecku je umístěn radar protiraketové výstrahy, Británie připravuje svůj vlastní, ve Španělsku působí na základně Rota americké lodě vybavené systémem Aegis a v Polsku byla zahájena výstavba americké základny, kde by měly být umístěny SM-3 rakety. Nizozemsko a Dánsko také mají v úmyslu instalovat na některé ze svých válečných lodí protiraketové radary,“ popisuje situaci v dalších zemích National Interest.

Přesto tyto evropské schopnosti zahrnují výhradně jen radary k detekci raket, nebo v nich jsou umístěny americké základy. Pouze Spojené státy, který mají možnost zastavit exo-atmosférické rakety prostřednictvím svých SM-3 raket. A brzy by se k nim mohla přidat právě Belgie.

Psali jsme:  

„Nicméně, je jen stěží představitelné, že by si Belgie mohla dovolit navrhnout a vybudovat kompletní exo-atmosférický raketový systém. Belgická vláda oznámila, že by chtěla zvýšit výdaje na obranu na 9 miliard eur ročně do roku 2030. Amerika už utratila 40 miliard dolarů, a to pouze za pozemní systém, a stále existují vážné obavy, zda to vůbec bude fungovat. Takže se zdá pravděpodobné, že Belgie si koupí rakety ze Spojených států, pravděpodobně půjde o SM-3,“ uvádí server.

„Doufejme, že Belgie ví, do čeho jde. Zachytit střely exo-atmosférickým systémem je nesmírně složité. Jedná se o nelehký úkol rozlišit jadernou hlavici od balónků a jiných vábniček, které mají zmást obránce. Americký program je navržen tak, aby zastavit hrstku střel z Íránu či Severní Koreje, protože současná technologie prostě nemůže spolehlivě zastavit masivní střelbu z Ruska. Evropa by však vlastním systémem mohla způsobit, že bude Moskva nervózní, protože by mohlo jít předehru k systému totální obrany zaměřené na blokování ruských mezikontinentálních balistických raket. Což by mohlo způsobit, že Rusko urychleně nasadí další rakety zaměřené na Evropu,“ dodává server.

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Související:

Právě se děje