Hackerské útoky proti Rakousku prováděl Turek žijící v USA

Vídeň – Nedávné kybernetické útoky proti klíčovým institucím v Rakousku stojí turecký nacionalista žijící v USA. S odvoláním na rakouskou rozvědku o tom dnes informoval server deníku Der Kurier.

Útok hackera, ilustrační fotografie
doporučujeme

Série útoků začala loni v září, kdy se tehdy neznámí hackeři pokusili ochromit server vídeňského letiště. To se však dokázalo ubránit. Několik dní poté byl napaden server centrální banky. Na konci listopadu se terčem stalo ministerstvo zahraničí, které ale útok také odrazilo. O dva dny později se hackeři zaměřili na ministerstvo obrany, přičemž dočasně vyřadili web rakouské armády. Jako poslední čelil letos 5. února napadení parlament.

Podle deníku se zřejmě nepodaří zjistit, zda Arslan A. jednal na vlastní pěst, nebo ve spolupráci s tureckou tajnou službou MIT. K útokům se přihlásila anonymní turecká skupina, která jako motiv uvedla „k Turecku nepřátelské" chování Rakouska. Vídeň například žádala zmrazení přístupových jednání mezi Evropskou unií a Tureckem.

Hlavní podezřelý, Arslan A., žije s bratrem a bratrancem v bungalovu ve městě Bowling Green ve východoamerickém státě Kentucky. Úřady Spojených států se mužem již zabývají a vyšetřuje jej také rakouská justice.

Kromě cílů v Rakousku napadl hacker také servery v Izraeli, Iráku a v samotných USA. Jeho terčem se stal i server turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Pro své útoky využíval síť 600 počítačů nakažených škodlivým programem ve 150 zemích světa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němec, který zastřelil šest svých příbuzných, dostal 15 let. Smrti matky…

10.07.2020 16:41 Patnáctiletý trest odnětí svobody uložil dnes německý soud 27letému muži, který v lednu zastřelil…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 16:07 Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Benátky má zachránit Mojžíš. Protipovodňové bariéry se slavnostně…

10.07.2020 15:35 V laguně kolem Benátek dnes z moře vyplulo 78 obrovských žlutých zábran, které mají toto historické…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav. Můžeme tak lépe čelit pandemii, řekl…

10.07.2020 14:07 Italská vláda pravděpodobně prodlouží nouzový stav, který zavedla před téměř půl rokem kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy