Novinář listu Die Welt skončil v turecké vazbě, Merkelová ostře reaguje

Berlín - Dopisovatel německého listu Die Welt musí v Turecku kvůli podezření ze členství v teroristické organizaci do vazby. Německá média to pokládají za zlovůli, která má umlčet novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Angela Merkelová, německé kancléřka
doporučujeme

Denize Yücela (43), který má turecké i německé občanství, zatkla turecká policie před dvěma týdny a od té doby byl zadržován, aniž se jeho případem zabýval soudce. Ten se do případu zapojil až v pondělí večer, kdy rozhodl o vyšetřovací vazbě pro Yücela. V té může být podle listu Die Welt až pět let.

V případu jde podle všeho o Yücelovy zprávy o ministru energetiky Beratu Albayrakovi, který je Erdoganovým zetěm. Novinář při nich využil i soukromých e-mailů ministra, které publikovala skupina levicově orientovaných hackerů.

Podobným způsobem turecké úřady podle neziskových organizací i západních politiků postupují proti celé řadě kritiků, kteří jsou režimu nepohodlní. Díky široké definici terorismu, jejíž změnu požaduje Evropská unie, mohou zatknout prakticky kohokoliv.

Ostrá slova volí i německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) v prohlášení hovořila o hořkém rozhodnutí soudce, které ji zklamalo. "Toto opatření je nepřiměřeně tvrdé, zvláště, když se Deniz Yücel turecké justici dobrovolně vydal," uvedla také Merkelová.

Ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD) postup označil za zcela nepřiměřený. Zavírání libovolných novinářů podle něj není slučitelné s evropskou představou státu práva a svobody tisku.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko zavádí zdravotní kontroly na hranicích s ČR a Slovenskem

10.04.2020 04:13 Rakousko rozšířilo zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou…

Přežije EU koronavirus? Prestižní deník položil Evropanům zásadní otázku

10.04.2020 00:01 NÁZOR - EU není stavěna na krize, varuje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník tvrdí,…

Francouzský balíček na podporu ekonomiky vyjde na 100 miliard eur

09.04.2020 21:56 Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši…

Česko je první, kdo uvolňuje opatření. Otvírá nepodstatné obchody, píše…

09.04.2020 21:48 Aktualizováno Česká republika je první země, která uvolňuje opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru. Otevírá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy