Na Česko se snáší kritika: Přijměte uprchlíky, nebo vás potrestáme. Draze za to zaplatíte

Brusel - Členské státy Evropské unie si z kvót Evropské komise nedělají těžkou hlavu. Té ale nyní pohár trpělivosti přetekl a hrozí, že pokud státy do stanoveného termínu nepřijmou všechny přidělené migranty, draze za to zaplatí.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Česká republika by na základě kvót měla přijmout 400 migrantů, zatím jich ale přijala jen kolem 50. Kritika Evropské komise tedy směřuje jak na Českou republiku, tak na další země EU.

Ty dohromady přijaly více než 13 tisíc lidí, celkově si jich přitom mají rozdělit 160 000. Jediné země, které tak dostály svému závazku, jsou Malta a Finsko. A to se Evropské komisi nelíbí.

Deník The Guardian s odkazem na tiskovou konferenci eurokomisaře pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitrise Avramopula upozornil na zavádění trestů pro státy, které kvóty nenaplní. A ty budou podle všeho velmi přísné.

Unijní státy musí podle jeho slov do září začít přijímat migranty z Řecka a Itálie. Pokud tak neučiní, komise " využije svých pravomocí, které má na základě úmluv." Jednoduše řečeno začne zavádět přísné sankce.

Některé státy už dříve zvažovaly, že by kvóty nenaplnily a raději Unii zaplatily pokuty za každého nepřijatého migranta. Aktuálně nastavený model ale ukazuje, že by na tom země mohly finančně vykrvácet.

Výše trestů, které chce Evropská komise zavádět, podle deníku zatím není známá. Tisk ale upozornil, že by mělo jít o velmi tučné sankce. Doslova uvedl, že se bude jednat o "obří pokuty založené na denní bázi". 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko omezí vstup Čechům kvůli nárůstu případů covidu-19

04.07.2020 03:14 Dnešním dnem vstupuje v platnost rozhodnutí slovinské vlády přeřadit v rámci koronavirové krize…

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy