Spory mezi Berlínem a Tureckem se vyostřují, Ankara vypěnila: Prohnané Německo

Berlín/Ankara - Už tak napjaté vztahy mezi Německem a Tureckem se dál zhoršují. Ankara dnes ostře reagovalo na zrušení čtvrtečního vystoupení svého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v německém městě Gaggenau, kde chtěl podpořit změny ústavy své země. Na radnici Gaggenau dnes ráno anonym nahlásil bombu.

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podpořit ústavní změny do Německa, kde žije velká turecká menšina, jezdí opakovaně přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli mnoha politiků. Řadě z nich přijde paradoxní, aby turečtí ministři využívali svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.

Konkrétně jde v posledních týdnech zejména o případ německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, který je v Turecku ve vazbě. Mluvčí ministerstva zahraničí Martin Schäfer dnes uvedl, že se zatím Berlínu ze strany Ankary nedostalo žádné reakce. Každý den, který uplyne, aniž by turecké úřady v případu Yücela něco dělaly, podle něj není dobrý den.

Vedení německého města Gaggenau své rozhodnutí zrušit akci odůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heikem Maasem.

"Obstrukce vůči shromážděním v Německu je známka toho, jak moc Německo a Západ používají dvojí měřítka," řekl dnes podle agentury Reuters šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu.

Podle agentury AP ministr v souvislosti s blokováním mítinků tureckých představitelů s Turky žijícími v Německu obvinil německý "prohnaný stát", že pracuje ve prospěch "ne" v referendu o základním zákonu, aby "zabránil posílení Turecka".

Podobně jako Gaggenau také radnice v Kolíně nad Rýnem zrušila na neděli plánované setkání tureckého ministra hospodářství Nihata Zeybekciho s Turky žijícími v Německu. "S takovým nátlakem s vámi mluvit nebudeme," řekl Çavuşoglu. "Jestli s námi chcete udržet vztahy, musíte se naučit, jak se chovat. To je náš vzkaz Německu," prohlásil.

V Gaggenau, které leží v Bádensku-Württembersku, měl případ dohru ještě dnes. Anonym totiž výhrůžku zdůvodnil právě zrušením vystoupení tureckého ministra. Policie nic nenašla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko omezí vstup Čechům kvůli nárůstu případů covidu-19

04.07.2020 03:14 Dnešním dnem vstupuje v platnost rozhodnutí slovinské vlády přeřadit v rámci koronavirové krize…

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy