Mýtné v Německu bude, Spolková rada neuplatnila námitku. Kolik český řidič zaplatí?

Berlín - Spolková rada dnes neuplatnila právo námitky, čímž dala zelenou zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta. Mýtné se má začít vybírat v roce 2019, opatření se dotkne i českých řidičů.

Německé dálnice
doporučujeme

O zpoplatnění dálnic pro osobní auta minulý týden rozhodl Spolkový sněm hlasy velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů. Plán ale narazil na kritiku ve Spolkové radě, kde se zástupci některých spolkových zemí obávali především dopadů na příhraniční obchod a spolupráci. Trojice výborů Spolkové rady se proto u jedné ze dvou novel, do nichž je mýtné vtěleno, vyslovila pro uplatnění práva námitky a svolání zprostředkovacího výboru.

Plénum Spolkové rady ale dnes tento návrh nepodpořilo, a mýtnému pro osobní vozy tak už v Německu nestojí nic v cestě.

Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství produkovaných emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (68 až 676 Kč), dvouměsíční od sedmi do 50 eur (189 až 1351 Kč). Nejdražší roční mýtné bude 130 eur (3513 Kč).

Českého řidiče vlastnícího vůz Škoda Octavia, který splňuje ekologickou normu Euro 4 a má naftový motor o objemu dva litry, roční mýtné přijde na 100 eur, dvouměsíční na 40 eur a desetidenní na 20 eur (2702, 1081 a 540 Kč).

Schválený návrh, který Česko považuje za diskriminační, počítá s tím, že dálniční poplatky budou fakticky platit jen zahraniční řidiči. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel; majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA plánují vyslat do Polska další vojáky. Pompeo podepíše ve Varšavě…

08.08.2020 13:45 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo příští týden během své návštěvy ve Varšavě podepíše dohodu o…

Polská policie po LGBT protestu zadržela 48 lidí

08.08.2020 12:17 Polská policie zadržela 48 lidí, kteří se při pátečním protestu snažili zabránit uvěznění aktivisty…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 11:20 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Itálie prodloužila povinnost nosit roušky, otevření diskoték se odkládá

08.08.2020 07:43 Italská vláda do 7. září prodloužila nařízení týkající se nošení roušek. Povinnost zakrývat si nos…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama