Mýtné v Německu bude, Spolková rada neuplatnila námitku. Kolik český řidič zaplatí?

Berlín - Spolková rada dnes neuplatnila právo námitky, čímž dala zelenou zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta. Mýtné se má začít vybírat v roce 2019, opatření se dotkne i českých řidičů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německé dálnice

O zpoplatnění dálnic pro osobní auta minulý týden rozhodl Spolkový sněm hlasy velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů. Plán ale narazil na kritiku ve Spolkové radě, kde se zástupci některých spolkových zemí obávali především dopadů na příhraniční obchod a spolupráci. Trojice výborů Spolkové rady se proto u jedné ze dvou novel, do nichž je mýtné vtěleno, vyslovila pro uplatnění práva námitky a svolání zprostředkovacího výboru.

Plénum Spolkové rady ale dnes tento návrh nepodpořilo, a mýtnému pro osobní vozy tak už v Německu nestojí nic v cestě.

Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství produkovaných emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (68 až 676 Kč), dvouměsíční od sedmi do 50 eur (189 až 1351 Kč). Nejdražší roční mýtné bude 130 eur (3513 Kč).

Českého řidiče vlastnícího vůz Škoda Octavia, který splňuje ekologickou normu Euro 4 a má naftový motor o objemu dva litry, roční mýtné přijde na 100 eur, dvouměsíční na 40 eur a desetidenní na 20 eur (2702, 1081 a 540 Kč).

Schválený návrh, který Česko považuje za diskriminační, počítá s tím, že dálniční poplatky budou fakticky platit jen zahraniční řidiči. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel; majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nahá umělkyně exhibovala na okraj manifestace „žlutých vest". Na Champs…

15.12.2018 16:25 Dnešní manifestaci „žlutých vest“ zažila v centru Paříže i uměleckou performanci. Provedla jí…

V Paříži protestuje 3000 žlutých vest. Jsou hlášeny střety, policie…

15.12.2018 15:20 Aktualizováno V Paříži se dnes k protivládním protestům sešlo zhruba 3000 členů hnutí takzvaných žlutých vest,…

Manifestace „žlutých vest" slábne? Počet demonstrantův je nižší, střety a…

15.12.2018 13:59 Páté dějství. Napětí a zvýšená nervozita nadále provázejí pátý víkend manifestací „žlutých vest" v…

Brexitová dohoda je mrtvá? Vláda se rozdělila na tři tábory, píšou The…

15.12.2018 12:34 Většina členů britské vlády považuje brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové za mrtvou a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama