Ukrajině hrozí kvůli sporům o ruskou zpěvačku problémy, ozvali se pořadatelé Eurovize

Kyjev - Ukrajině hrozí trest za to, že zakázala ruské zpěvačce Juliji Samojlovové na tři roky vstup na své území, tudíž se nemůže zúčastnit Eurovize. Kyjev přesto odmítá ustoupit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Eurovision Song Contest

Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž pořádá, napsala ukrajinskému premiérovi Volodymyru Hrojsmanovi v březnu dopis, který v pátek zveřejnila stanice Deutsche Welle. Generální ředitelka EBU Ingrid Deltenreová v něm označuje vylučování ruské zpěvačky za "nepřijatelné".

Deltenreová žádá Hrojsmana, aby zakročil a "zajistil ruské umělkyni vstup na Ukrajinu zejména v květnu", kdy se bude soutěž konat. V opačném případě se v dopise hrozí, že by Ukrajina mohla být "vyloučena z příštích akcí".

"Bude-li zákaz potvrzen", což by bylo v historii Eurovize poprvé, "mělo by to zcela určitě negativní dopad na mezinárodní pověst Ukrajiny coby evropské a demokratické země," stojí v dopise, z nějž citovala agentura AFP.

Zákaz pro Juliji Samojlovovou byl vydán předminulou středu, když ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zpěvačka bez svolení ukrajinských úřadů navštívila Krymský poloostrov anektovaný v roce 2014 Ruskem.

"Neslyšeli jsme, že Julija Samojlovová představuje pro Ukrajinu bezpečnostní problém," píše Deltenreová a zdůrazňuje "nepolitický" charakter soutěže.

Ukrajinský vicepremiér Vjačeslav Kyrylenko dnes vydal prohlášení, v němž uvádí, že "je nepřijatelné a bezprecedentní žádat na Ukrajině, aby učinila takové rozhodnutí, aby vyhověla Rusku". "Myslím, že Francie, Německo, Británie a Polsko i další země EBU by se měly rozhodovat stejně. Rusko se může zúčastnit soutěže Eurovize 2017 v Kyjevě, pokud vyšle zpěváka, který neporušil ukrajinský zákon," dodal Kyrylenko.

EBU už dříve nabídla Samoljovové vystoupit v soutěžním přímém přenosu prostřednictvím satelitního vysílání z Ruska. "S cílem zachovat apolitičnost hudební soutěže Eurovize přišla EBU s bezprecedentním rozhodnutím nabídnout (ruské) televizní stanici Pervyj kanal přímo vysílat vystoupení Julije Samojlovové," napsali na svých stránkách organizátoři.

Ukrajinský vicepremiér Vjačeslav Kyrylenko ale rozhodnutí EBU odmítl. "Přímý přenos porušuje zákony stejně jako vstup na ukrajinské území," napsal na svém twitterové účtu. Satelitní vstup do živého přenosu odmítla i televizní stanice Pervyj kanal. Ve svém vyjádření zdůraznila, že by Ukrajina měla soutěžícím zajistit přímou účast.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AfD zuří. Podle rozvědky vychvaluje Heydricha

18.01.2019 20:22 Politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) dnes vyjádřili pobouření z toho, že do médií…

Německo prosí Brity: Neodcházejte z EU, po druhé světové jste na nás…

18.01.2019 19:26 K setrvání v Evropské unii vyzvali dnes v otevřeném dopise Británii vrcholní němečtí politici a…

Brexit hýbe celou Evropou: Mayová telefonicky jednala s Junckerem i Tuskem

18.01.2019 19:23 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová v souvislosti s chystaným odchodem Británie z Evropské unie dnes…

Polsko si připomíná památku zavražděného starosty Gdaňska

18.01.2019 18:51 Celé Polsko si dnes připomíná památku gdaňského starosty Pawla Adamowicze, který v pondělí zemřel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama