Chystáte se na dovolenou? Podívejte se, ve kterých zemích není bezpečno

Londýn - V nelichotivém žebříčku nejméně bezpečných zemí světa převažují zejména africké země. Legatum Prosperity Index na základě bezpečnostních kriterií seřadil jednotlivé země světa podle toho, kde čeká na případné návštěvníky a turisty největší riziko ohrožení jejich bezpečí.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Pomyslnou desítku zemí, ve kterých se lidé nemusí cítit zcela bezpečně, tvoří státy ze třech kontinentů – Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Za posledních sedm let sledování indexu klesla bezpečnost nejvíce v Africe a v zemích Blízkého Východu, bezpečnostní situace se zhoršila také v Evropě, ale ne tak razantně.

Kritéria, na základě kterých je bezpečnostní index vypočítáván, obsahují proměnné jako možnost bezpečné procházky po setmění, státem dotované politické násilí nebo majetkové loupeže. Do analýzy pro sledovaný rok 2016 nebyla zařazena Sýrie, ve které probíhá zničující občanská válka.

Nejvíce nebezpečí číhá v centrální Africe

Titul nejméně bezpečné země si tak odnáší Středoafrická republika. Jedná se zároveň o jednu z nejchudších zemí světa. Zemi tíží administrativní, infrastrukturní a ekonomické problémy. Od roku 2003, kdy v zemi proběhl vojenský převrat, se situace nijak nezlepšila. Ozbrojené skupiny rebelů, vysoké riziko násilné kriminality a všudypřítomné porušování práva jsou hlavní příčiny smutného prvenství této republiky. Hlavní město Bangui není výjimkou. Loupení a vraždy jsou pravidlem. Policii chybí prostředky a dokonce se stává, že na místo činu si musí platit taxi.

Druhé místo si „zasluhuje“ Demokratická republika Kongo v Africe. V zemi bují násilné únosy, mrzačení lidí nebo znásilňování. V zemi existuje vysoké riziko pouliční kriminality a ozbrojených loupeží a to nejen za tmy, ale i za bílého dne. Často jsou zločiny páchány gangy mladíků, které jsou čím dál agresivnější. Co je ovšem překvapivé, riziko teroristického útoku je v této zemi dle výpočtů na velmi nízké úrovni.

Třetí místo si vysloužil Irák. Země je rozdělená mezi iráckou vládu, území, kde jsou většinovými obyvateli Kurdové a také územími, které stále ovládá organizace Islámský stát. Nebezpečí také přichází ze sousední válkou zmítané Sýrie. Největší riziko teroristického útoku přetrvává v hlavním městě Bagdádu.

Afghánistán a Pákistán? Terorismus i drony

Čtvrtou nejméně bezpečnou zemí je asijský Afghánistán.Zde je jedním z nejpravděpodobnějších rizik právě terorismus, stejně tak v sousedním Pákistánu. Na denním pořádku tak jsou bombové útoky, odpálení sebevražedných atentátníků či nálože uložené v autech. V zemi dochází běžně k únosům západních civilistů, a to i v hlavním městě Kábulu. Země dosahuje také předních příček z hlediska indexu kriminality ve světě.

Páté místo zaujímá jeden z nejlidnatějších států světa, Nigérie. Největším rizikem pro zemi se zdá být islámský fundamentalismus. Na obrovském území Nigérie působí několik radikálních organizací, známá je zejména násilná Boko Haram. Radikálům jde zejména o odstranění jakýchkoliv vlivů Západu. Nigerijské pobřeží je navíc ohrožováno pirátskými nájezdy.

Šestou příčku obsadil Súdán. Extrémně nebezpečnou oblastí v jeho rámci je oblast Jižního Kordofánu. Tamní vláda je obviňována z válečných zločinů proti civilistům a ze zločinů proti lidskosti Mezinárodním trestním tribunálem.

Sedmý Pákistán je na tom velmi podobně, jako sousední Afghánistán. Největším rizikem v zemi je také terorismus. Problematické jsou i časté dronové útoky ze strany Spojených států amerických.

Nebezpečí utichá v Kolumbii, Jemen kolabuje

Osmé místo obsadila jihoamerická Kolumbie. Ta byla přes půl století zmáhána únavnou občanskou válkou vlády a radikálně levicového hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie. Mír mezi znesvářenými stranami se uzavřel loni.

Deváté místo patří pro ostrovní Filipíny, jeden z rájů turismu. Rizikovým faktorem jsou časté únosy turistů, kterému se nemusíte vyhnout ani na plavidlech. Pomyslnou top desítku uzavírá Jemen, ležící na Arabském poloostrově. Země trpí vyčerpávající občanskou válkou. Proti sobě stojí tamní vláda a šíitští povstalci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý jedenáctý člověk trpí hlady. Koronavirus může krizi zhoršit

13.07.2020 22:35 Aktualizováno Organizace spojených národů varuje před skokovým zvýšením počtu podvyživených lidí ve světě v…

Internetem koluje další fake news. Šíří ji známá slovenská dezinformační…

13.07.2020 22:28 Aktualizováno Populární slovenská dezinformační facebooková stránka Chemtrails Slovensko s téměř 30 tisíci…

Sicílie a Kalábrie vyzvali vládu, aby urychleně řešila situaci s migranty

13.07.2020 20:57 Lídři jihoitalských regionů Sicílie a Kalábrie vyzvali v neděli vládu v Římě, aby urychleně řešila…

Slovenská vláda navrhla zvýšení pokuty za nedodržení karantény

13.07.2020 19:12 Aktualizováno Slovenská vláda navrhla zvýšení pokut pro lidi, kteří po návratu z rizikových zemí v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy