Obama prolomil mlčení. Koho by si přál v Elysejském paláci?

Washington - Barack Obama prolomil mlčení po odchodu z prezidentského úřadu. V Chicagu varoval před ohrožením demokracie. Přátelsky podpořil Emmanuela Macrona v jeho kandidatuře.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Barack Obama, prezident USA

Po tříměsíční odmlce se v pondělí bývalý americký prezident opět objevil na veřejnosti. Účastnil se debaty se studenty chicagské university a s mladými představiteli občanské společnosti. Ty varoval před hrozbou, které čelí americká demokracie.

„Demokracie může selhat, když se o ní přestaneme bát!“ zaznělo z jeho úst a dodal: „Naše demokracie je ohrožena, jakmile ji považujeme za zajištěnou.“. Volba místa, kde své varování přednesl, zřejmě nebude náhodná, neboť právě v Chicagu pronesl Obama svůj rozlučkový projev ještě co by prezident.

Francouzská média rovněž informují o telefonátu mezi Obamou a středovým kandidátem na post prezidenta ve Francii, Emmanuelem Macronem. Účelem telefonátu bylo popřát Macronovi hodně štěstí v nadcházejících volbách a zdůraznit jejich význam. Obama tím chtěl též vyjádřit svou hlubokou náklonost k Francii, kterou považuje za významného spojence.

Během hovoru se mluvilo též o budoucnosti Evropy a hodnotách, k nimž se oba přiklánějí. Mluvčí Baracka Obamy odmítá, že by předmětem rozhovoru bylo vyjádření podpory jednomu z kandidátů, podle jeho slov se jednalo pouze o přátelský akt.

Obama však není první z bývalé americké administrativy, kdo se před francouzskými prezidentskými volbami objevil v blízkosti Macrona. Minulý měsíc se s ním v Paříži sešel i bývalý ministr zahraničí John Kerry. Spolu mluvili o bezpečnosti, terorismu a životním prostředí.

Podporu ze zahraničí mu ovšem vyjádřil například i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Zdá se, že klíčový spojenci Francie mají jasno v tom, kdo by měl usednout v Elysejském paláci, jestli však stejné přání mají i Francouzi se uvidí teprve tuto neděli, případně 7. května ve druhém kole.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU si posvítí na Babiše. Europoslanci tlačí na Evropskou komisi

19.11.2018 17:55 Několik otázek souvisejících s přístupem Evropské komise ke stížnostem české organizace…

Brexit: Z dramatu se stala fraška. Kdysi obdivovaná britská politická…

19.11.2018 16:13 Komentář Petra Šulky – Jednání kolem brexitu je u konce. Premiérka Theresa Mayová dohodla s EU…

Nepokradeš? Farář ze středního Německa zpronevěřil 120 tisíc eur

19.11.2018 15:48 Zhruba 120.000 eur (3,1 milionu korun) odcizil za posledních několik měsíců z kasy své farnosti…

Poslanec vzkazuje muslimům: Chcete naše občanství? Tak přijměte naše jména

19.11.2018 14:59 Francouzský konzervativní republikánský poslanec Julien Aubert představil sérii návrhů, které mají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama