Největší francouzské strany v rozkladu: Neprojdou ani přes první kolo

Paříž - Socialisté a konzervativci. Podobně jako v Anglii, i Francouzi byli v posledních desetiletích zvyklí na dvě nejsilnější strany, které si mezi sebe rozdělí většinu hlasů a pro ostatní nechají jen drobečky. Letošní volba prezidenta však naznačuje, že giganti oslabili. Podle odhadů si mezi sebou rozeberou zřejmě jen kolem čtvrtiny celkového počtu hlasů a budou mít vážný problém se vůbec protlačit do druhého kola volby.

François Fillon

Vyhraje republikán Fillon, nebo socialista Hamon? To by se všichni ptali, kdybychom před sebou měli francouzské volby tak, jak probíhaly v posledních dekádách. Letos však podle průzkumů tito dva kandidáti získají dohromady jen kolem 26 % hlasů. Zatímco jejich slabá podpora může být částečně přičítána mnoha chybám, které udělali při kampani, nepochybně také odráží náladu ve francouzské společnosti.

Letos se skloňuje především jméno Marine Le Pen, která téměř jistě dosáhne nejlepšího výsledku za historii své strany a má slušné šance na postup do druhého kola. Její radikálně pravicová Národní fronta své kandidáty do prezidentské volby posílá pravidelně (počínaje jejím otcem a zakladatelem strany – Jean-Marie Le Pen), ale ještě nikdy s takovou podporou. Tradiční předvolební klima narušují i další kandidáti – Emmanuel Macron a Jean-Luc Mélenchon. Oba se před volbami trhnuli ze svých stran a založili vlastní hnutí. A jejich podpora není zanedbatelná. 

Trend bude pokračovat

Podle politologa Gérarda Grunberga není úpadek velkých stran jednorázovou záležitostí a bude pokračovat. „Socialisté a konzervativci byli střídavě u moci od osmdesátých let a voliči nemají pocit, že by za tu dobu po ekonomické či sociální stránce něco zlepšili,“ popsal situaci pro Politico.eu Grunberg. Navíc tvrdí, že se nezabývají aktuálními problémy, které zajímají voliče. „Imigrace, globalizace a Evropa jsou témata, která chce volič řešit,“ dodal politolog.

Podle některých vede problém ještě hlouběji. Francouzský profesor moderní historie Pierre Rosanvallon tvrdí, že krizi zažívá celý reprezentativní systém. Ten pracuje na principu poptávky. Dělníci měli komunisty, úředníci a část střední třídy socialisty a vyšší třídy tíhly doprava. Dnes se nacházíme uprostřed změny v něco, čemu Rosanvallon říká identifikační systém. „Přesunuli jsme se do světa politické nabídky. Objevují se jednotlivé osobnosti a lidé se identifikují s různými koncepty, které nová tvář představuje,“ vysvětlil Rosanvallon.

Lídři odmítají realitu

Ani jeden z dvojice Fillon – Hamon si však nepřipouští, že by se něco změnilo. Fillon trvá na tom, že jeho potíže způsobilo jakési „temné spiknutí“ za kterým stojí odcházející prezident Holland a strana socialistů a jejich záměr odstranit ho z boje o prezidentské křeslo. Hamon tvrdí, že byl zrazen svou vlastní stranou, když například bývalý premiér Manuel Valls podpořil jeho protivníka Macrona.

„Jen proto, že je Fillon mizerný kandidát to neznamená, že celá strana je na tom špatně. Ukážeme to v parlamentních volbách,“ tvrdí přední analytik konzervativců. „Strana povstane z popela,“ vede si svou i jeho socialistický protějšek.

Kdo má pravdu se ukáže již brzy. Poprvé při právě probíhající prezidentské volbě a podruhé hned v červnu, kdy proběhnou volby do francouzského parlamentu.

Ve Francii zastavili jedenáctiletého řidiče, vezl domů opilého otce

04.08.2021 08:19 Policisté ve městě Abbeville na severu Francie v noci z neděle na pondělí při silniční kontrole…

Německo hlásí za poslední den dalších 3571 případů nákazy koronavirem

04.08.2021 08:18 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 3571 nových případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí.…

Vysoce postavený kandidát na britského velvyslance v NATO ztratil…

03.08.2021 21:56 Vysoce postavený úředník, který v červnu ztratil utajované dokumenty britského ministerstva obrany,…

Tisíce lidí utíkají z domovů. Řecko spaluje masivní požár

03.08.2021 21:15 Území několika obcí severně od Atén dnes zachvátil velký požár. Své domovy musely opustit tisíce…

Při střelbě v jižním Švédsku byli těžce zraněni nejméně tři lidé

03.08.2021 19:57 Nejméně tři lidé byli dnes těžce zraněni při střelbě ve městě Kristianstad na jihu Švédska. Zranění…

Macron na sítích vyzdvihuje Francouze jako vynálezce očkování

03.08.2021 17:24 "Očkování, to je francouzské, vymyslel ho Louis Pasteur, už je to nějakou chvíli, a pomohlo vymýtit…

Stopy hackerského útoku, který vyřadil systémy italského regionu, směřují…

03.08.2021 16:14 Stopy hackerského útoku na systémy italského regionu Lazio podle vyšetřovatelů směřují do Německa.…

Plně očkovaná je v EU polovina všech obyvatel. Další na druhou dávku čekají

03.08.2021 14:41 Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu…

Bavorskou koalicí otřásá spor o očkování, konflikt Södera s vicepremiérem…

03.08.2021 12:10 Dlouhodobý spor mezi bavorským premiérem Markusem Söderem a tamním vicepremiérem Hubertem…

V Německu opět přibylo více případů koronaviru než před týdnem

03.08.2021 08:13 V Německu za uplynulý den přibylo 1766 případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut…

Související:

Právě se děje