Mezinárodní migrační skandál: Záchranáři jsou v kontaktu s pašeráky z Libye

Řím - Záchranářské organizace, které ve Středozemním moři pomáhají migrantům, jsou v přímém kontaktu s libyjskými pašeráky. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to řekl státní zástupce ze sicilského přístavu Catania Carmelo Zuccaro.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Zuccaro povahu těchto důkazů zatím nekonkretizoval, stejně tak nekomentoval jejich původ. Je však podle něj potvrzené, že probíhaly telefonní rozhovory mezi Libyí a některými nevládními organizacemi.

Zuccaro také hovořil a reflektorech, které navádějí uprchlická plavidla k záchranářským lodím nebo o náhlém vypínání radarů, které umožňuje lokalizaci lodě.

Carmelo Zuccaro od února vede útvar prošetřující podezření, že převaděči si nevládní organizace platí. V březnu italskému parlamentu řekl, že je "přesvědčen" o napojení převaděčů na záchranáře. V dnešním rozhovoru uvedl, že příliv uprchlíků na jihu Itálie "vytváří problémy ve veřejném pořádku a krizi kriminálního charakteru".

Humanitární organizace jako Save the children, Proactiva open arms a SOS Mediterranée obvinění ze spolupráce s převaděči odmítají. Jejich jediným cílem je prý záchrana lidských životů.

Práce mají přitom v italských vodách více než kdy dříve: po moři letos ze severní Afriky do Itálie zamířilo přes 37.000 osob, o 40 procent více, než za stejné období loni. Téměř 900 podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci na této cestě letos zahynulo.

Výroky státního žalobce přišly dva dny poté, co populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede v průzkumech veřejného mínění, nazvalo záchranáře "taxislužbou" pro migranty. Kritizovala je však i evropská pohraniční agentura Frontex s tím, že uprchlíkům cestu do Evropy příliš usnadňují.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo zpackal eurovolby? Známý magazín ukázal prstem na Věru Jourovou

24.05.2019 11:08 Systém eurovoleb není ideální a evropští politici pro zkvalitnění největších mezinárodních voleb…

Neuvěřitelné. Merkelová dostala pochvalu za to, že přijala uprchlíky. Z…

24.05.2019 10:38 Aktualizováno Předseda evropské komise Jean Claude Juncker je přesvědčen, že kontroverzní rozhodnutí německé…

Lékaři jsou v šoku. Chlapec dal spolužákovi za límec kousek sýra, ten v…

24.05.2019 10:08 S tragickým a nezvyklým případem se setkali britští lékaři. Třináctiletý chlapec Karanbir Singh…

Podivná vražda v domově důchodců. Podezřelé je 102 let

24.05.2019 06:47 Policie ve Francii vyšetřuje vraždu v domově pro seniory, z níž je podezřelá 102letá klientka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama