Mezinárodní migrační skandál: Záchranáři jsou v kontaktu s pašeráky z Libye

Řím - Záchranářské organizace, které ve Středozemním moři pomáhají migrantům, jsou v přímém kontaktu s libyjskými pašeráky. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to řekl státní zástupce ze sicilského přístavu Catania Carmelo Zuccaro.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Zuccaro povahu těchto důkazů zatím nekonkretizoval, stejně tak nekomentoval jejich původ. Je však podle něj potvrzené, že probíhaly telefonní rozhovory mezi Libyí a některými nevládními organizacemi.

Zuccaro také hovořil a reflektorech, které navádějí uprchlická plavidla k záchranářským lodím nebo o náhlém vypínání radarů, které umožňuje lokalizaci lodě.

Carmelo Zuccaro od února vede útvar prošetřující podezření, že převaděči si nevládní organizace platí. V březnu italskému parlamentu řekl, že je "přesvědčen" o napojení převaděčů na záchranáře. V dnešním rozhovoru uvedl, že příliv uprchlíků na jihu Itálie "vytváří problémy ve veřejném pořádku a krizi kriminálního charakteru".

Humanitární organizace jako Save the children, Proactiva open arms a SOS Mediterranée obvinění ze spolupráce s převaděči odmítají. Jejich jediným cílem je prý záchrana lidských životů.

Práce mají přitom v italských vodách více než kdy dříve: po moři letos ze severní Afriky do Itálie zamířilo přes 37.000 osob, o 40 procent více, než za stejné období loni. Téměř 900 podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci na této cestě letos zahynulo.

Výroky státního žalobce přišly dva dny poté, co populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede v průzkumech veřejného mínění, nazvalo záchranáře "taxislužbou" pro migranty. Kritizovala je však i evropská pohraniční agentura Frontex s tím, že uprchlíkům cestu do Evropy příliš usnadňují.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Rumunský premiér Orban neměl roušku a navíc kouřil, zaplatil pokutu

31.05.2020 19:29 Aktualizováno Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17.000 korun),…

V Itálii zemřelo dalších 75 pacientů s nemocí covid-19. Jaká je situace ve…

31.05.2020 19:17 Aktualizováno Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 75 na 33.415. O den dříve…

"Skoncujeme s pandemií." Ve Španělsku má být naposledy prodlouženo omezení…

31.05.2020 18:20 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes uvedl, že jeho země potřebuje prodloužit omezení pohybu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy