Krutost Evropanů v Africe? Král Leopold II. byl masový vrah

HISTORIE - Belgický král Leopold II. nechal na konci 19. století zavraždit či zmrzačit okolo deseti milionů konžských Afričanů. Dnešní Belgie vděčí těmto zotročovaným lidem za hodně. Tato tragédie vypovídá o neskutečné brutalitě koloniální éry a imperialismu, kdy si Evropané rozdělovali Afriku jako obrovský čokoládový dort.

Belgický král Leopold II.
doporučujeme

Leopoldovi II. se ve druhé polovině 19. století podařilo obsadit deštný prales o rozloze 905 000 km², jenž byl 17krát větší než Belgie. Jeho bohatství představovaly především kaučukové plantáže, jejichž úroda sloužila jako základní surovina pro výrobu pryže, vysoce poptávaného materiálu v průmyslové Evropě 19. století. 

Leopold II. vytvořil v roce 1876 filantropickou společnost s názvem Africká mezinárodní asociace (AMA) a stal se jejím jediným akcionářem. Pod rouškou misionářské činnosti pak tuto společnost využíval k naplnění svých imperiálních ambic a zvýšení prestiže relativně malé Belgie. AMA se stala prostředkem k obohacování belgického krále a k zotročování afrických kmenů, které obývaly povodí řeky Kongo.

Během let 1885-1908, kdy Leopold II. vládl Kongu, došlo ke zmrzačení milionů Afričanů, jež byli nuceni pracovat v nelidských podmínkách. V případě odporu jim ozbrojení dozorci odřezávali ruce či pohlavní orgány, mlátili je, unášeli děti a spalovali vesnice. Jak napsal Andre James pro internetové stránky digitaljournal.com, ironií tohoto hrůzného příběhu je, že sám Leopold II. v Kongu nikdy nebyl.

Zvěrstev se nedopouštěla jen Belgie 

Stejné brutalitě musely v té době čelit mnohé další kmeny a národy po celém světě. Spojené království tehdy systematicky vyvražďovalo původní obyvatele Austrálie, Spojené státy takto postupovaly proti americkým Indiánům, Španělé a Portugalci proti indiánským kmenům v Latinské Americe a Němci v jihozápadní Africe. Genocida v belgickém Kongu ovšem dosahovala takové úrovně, že mnoho Evropanů, např. sir Arthur Conan Doyle, již tehdy Leopolda II. veřejně odsuzovalo. 

Neplnění pracovních kvót při práci na kaučukových plantážích, jež stanovovali belgičtí důstojníci, bylo trestáno speciálním africkým bičem zvaným chicotte. Při bití na holou kůži zanechával trvalé jizvy. Dvacet úderů z chicotte obvykle vedlo ke ztrátě vědomí a odsouzení ke stu či více ranám se rovnalo smrti. 

Brutalita se nevyhnula ani ženám a dětem

K vykonávání tohoto teroru využíval Leopold II. soukromou žoldnéřskou armádu. Bílí důstojníci veleli černým řadovým vojákům, kteří se často rekrutovali z kanibalských kmenů na horním toku řeky Kongo. Další z nich byli ještě jako děti uneseni při rabování vesnic a následně byli převychováváni pro potřeby belgického krále.

Jeden z mladších důstojníků podal svědectví o potrestání vesnice, která se vzepřela vůli Belgičanů: „Velící důstojník nám přikázal uříznout mužům hlavy a genitálie a pověsit je na palisádu okolo vesnice. Ženy a děti jsme na palisádu měli pověsit tak, aby vytvořily kříž.” 

Leopold II. byl v době svého života považován za nejbohatšího člověka na světě. Jeho jmění bylo odhadováno na 100-500 milionů amerických dolarů. Většina jeho bohatství byla po jeho smrti předána belgickému státu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama