Místnost ve florentské kapli ukrývala tajemství. Jde o Michelangelovy kresby?

Florencie - Pod padacími dveřmi v Medicejské kapli ve Florencii byla již v roce 1975 objevena místnost plná uhlových a křídových kreseb. Podle některých expertů jde o práci velkého renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho. Možnost kresby zhlédnout má veřejnost až nyní.

Přidejte svůj názor

Michelangelo, Velkou péči věnoval výběru kamene. Mramorové bloky si často jezdil vybírat do dolů v Carraře, mnohdy je osobně i páčil. Výjimkou byla socha Davida. Pro svoji nejznámější skulpturu zpracoval Michelangelo kamenný blok nevhodných rozměrů (5 m vysoký, o základně 1 x 1 m) s mnoha kazy a usazeninami, který stál 40 let bez využití před florentskou katedrálou a o jehož ztvárnění se neúspěšně pokusili již dva sochaři. David, kterého Michelangelo dokončil po dvou a půl letech práce roku 1504, svého tvůrce proslavil a zajistil mu nesmrtelnost. Mladý sochař se stal uznávaným umělcem.
doporučujeme

Po více než třiceti letech od objevení kreseb, které nejsou běžně k vidění, je zachytil fotograf časopisu National Geographic Paolo Woods.

Místnost v roce 1975 nalezl tehdejší ředitel muzea a jeho kolegové, když hledali, kudy by turisté mohli z kaple vycházet. Krátce nato začali experti strhávat sádru, která byla na stěnách, aby zjistili, jestli se pod ní něco neukrývá.

Narazili na desítky kreseb, jež se podobají některým známým dílům Michelangela - například Zmrtvýchvstání Krista či jeho ztvárnění Lédy s labutí. Místnost není kvůli ochraně kreseb přístupná veřejnosti.

William Wallace z Washingtonské univerzity v St. Louis řekl National Geographic, že Michelangelo byl příliš známý na to, aby jeho díla byla takto schována. Věří, že kresby vznikly o pár let dříve - v době stavby nové sakristie kolem roku 1520. Ta se stala mauzoleem nebo pohřební kaplí slavného rodu Medicejských a je pokládána za Michelangelovo mistrovské dílo.

Wallace sice připouští, že některé kresby opravdu mohou být Michelangelovým dílem, nicméně věří, že mnoho z nich během přestávek nakreslili jeho asistenti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová se už dostala do sporu s Ficem, jeho "ultimátum" rezolutně odmítla

18.06.2019 12:28 Aktualizováno Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se krátce po sobotní inauguraci dostala do křížku se…

Z ČR na Slovensko se dostalo polské maso se salmonelou. Lidé ho snědli,…

18.06.2019 12:20 Na Slovensko bylo dovezeno z Česka drůbeží maso se salmonelou. Zásilku převzal jeden z obchodních…

Boris Johnson má nakročeno do Downing Street, získal další hlasy

18.06.2019 11:56 Dnešní druhé kolo volby šéfa britských konzervativců, který v čele vlády nahradí dosluhující…

27 záložních poslanců čeká na brexit, aby mohli nastoupit do funkcí

18.06.2019 11:28 Za pár dní tomu bude měsíc od doby, kdy si občané Evropské unie zvolili 751 poslanců, kteří je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama