Německý voják se vydával za uprchlíka a plánoval teroristický útok, úřady jsou pod palbou kritiky

Berlín – V Německu to vře kvůli vůli vojákovi bundeswehru podezřelému z plánování teroristického útoku. Tamní úřady se staly terčem kritiky kvůli muži (28), kterého ve středu zadržela policie. Ten pronikl do armády pod falešnou identitou syrského uprchlíka. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bundeswehr, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle německých médií se nadporučík už v prosinci 2015 nechal zaregistrovat v hesenském Giessenu jako syrský uprchlík a v lednu 2016 podal v Bavorsku žádost o azyl. Místní úřad pro uprchlíky žádost přijal, vojákovi dokonce přidělil pokoj v ubytovně a přiznal mu i sociální dávky.

Německý původ žadatele, ani fakt, že neumí arabsky, úředníci neodhalili. Zadržený pak působil v pobočce německé armády ve francouzském Illkirchu nedaleko Štrasburku. BAMF žadateli koncem minulého roku zaručil omezenou ochranu po pohovoru ve francouzštině, informovala dnes agentura DPA. „Pohovory byly a jsou vedeny v jazyce, který si uprchlík přeje," vysvětlil okresní úřad v Giessenu.

Německá vláda uznala chybu a slíbila vysvětlení. Ministerstvo vnitra a Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) „nyní obrátí každý kámen, dokud nebudeme vědět, jak k tomu mohlo dojít", slíbil dnes mluvčí ministra vnitra Thomase de Maizièra.

Ze selhání obviňují ministra vnitra i ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou (oba za křesťanské demokraty CDU) jak koaliční sociální demokraté (SPD), tak opoziční Levice.

Podle ministerstva vnitra však dosavadní zjištění neodhalila strukturální nedostatky v azylovém řízení. „Spíš to vypadá, že nebyla dodržena zavedená a nutná bezpečnostní opatření, která musela být všem zúčastněným známá," uvedl de Maizièrův mluvčí.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann řekl, že BAMF byl v roce 2015 a počátkem roku 2016 kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl přetížen. Jak ukazuje nynější případ, vyplývají z tohoto období stále bezpečnostní rizika, upozornil Herrmann. Proto se prý už před několika týdny úřady dohodly na dodatečném bezpečnostním prověřování uprchlíků. "U 99 procent to bude OK, ale musíme se na to ještě jednou podívat," vysvětlil zemský ministr. Konkrétně jde podle něj o uprchlíky, jejichž totožnost je dodnes nejistá například kvůli chybějícím dokladům.

Voják z povolání, které byl tento týden zadržen, je podezřelý z přípravy atentátu motivovaného nenávistí vůči cizincům. Útok totiž zjevně měl vypadat jako čin uprchlíků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama