Schäuble žádá tvrdý postoj EU k brexitu: Londýn musí pochopit, že nic není zadarmo

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se v rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání deníků mediální skupiny Funke pustil do Británie. Londýn podle něj musí pochopit, že nemůže mít po brexitu lepší postavení než zbylých sedmadvacet zemí EU.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Wolfgang Schäuble, německý politik za Křesťanskodemokratickou unii, od 28. října 2009 současný spolkový ministr financí v druhé vládě Angely Merkelové.
doporučujeme

"Británie nesmí mít po odchodu žádné výhody, které nebudou mít zbylé země. Nic není zadarmo. To musí Britové pochopit," uvedl Schäuble v rozhovoru. Londýn vyzval, aby dodržel všechny své finanční závazky. "Nechceme Británii oslabit. Ale nechceme oslabit ani zbytek Evropy," dodal konzervativní politik.

Ministr financí ve vládě kancléřky Angely Merkelové zároveň odmítl, aby se po brexitu zvýšily platby Německa do rozpočtu EU. "Peníze v rozpočtu musí stačit, musí se zkrátka vynakládat hospodárněji než doposud," řekl.

Evropské peníze by se podle něj měly napříště využívat především na takové projekty, které by Evropu posílily. Věci, z nichž by profitoval jen jeden členský stát, by si měl každý financovat sám.

Vrcholní představitelé 27 zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu potvrdí svůj společný přístup k vyjednávání s Británií o jejím odchodu z bloku.

Summit potvrdí mírně upravený text politických vodítek, který před měsícem předložil předseda Evropské rady Donald Tusk. Základem jednání v první fázi je snaha minimalizovat nejistoty pro lidi, především potřeba zajistit práva občanů zemí EU v Británii a naopak.

Dohodnout bude také nutné finanční vyrovnání, kdy unie čeká, že Londýn dodrží všechny své závazky, které na sebe dosud jako člen unie vzal. Materiál zmiňuje také význam vyřešení otázky hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.

Až poté, co na podzim či v zimě premiéři a prezidenti usoudí, že v těchto věcech nastal dostatečný pokrok, bude možné jednat o novém uspořádání vzájemných vztahů. Kromě významné obchodní problematiky také o důležité spolupráci v oblastech jako je bezpečnost či obrana.

Po dnešním summitu vypracuje Evropská komise návrh konkrétních směrnic pro vyjednávací tým EU vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Ten čeká, že samotná jednání začnou až přibližně v polovině června, tedy po britských parlamentních volbách. Británie by se měla mimo unii ocitnout na jaře roku 2019.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová má hotový nový brexitový plán

21.05.2019 23:50 Britská premiérka Theresa Mayová dnes představila chystaný zákon pro ratifikaci brexitové dohody a…

V Itálii to vře: Mladý africký migrant podpálil policejní stanici a zabil…

21.05.2019 22:48 Aktualizováno Italský ministr vnitra Matteo Salvini veřejně oznámil, že italská policie zadržela imigranta ze…

Zelenskyj chce mírovou smlouvu s Ruskem, připravuje se referendum

21.05.2019 21:37 Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá případnou mírovou smlouvu s Ruskem předložit…

Prezident Van der Bellen se omluvil rakouské veřejnosti za chování politiků

21.05.2019 20:46 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se dnes večer v projevu k národu omluvil za to, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama