Dění v Česku sleduje celý svět: "Šedý" Sobotka torpéduje vlastní vládu

Berlín/Londý/Praha - O dění v české vládě informují na svých úvodních stranách servery prestižních novin jako jsou Frakfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung, ale také německý rozhlas nebo televize. Politické krize v ČR si všimli i v Číně, píše o ní také BBC či agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/

Za překvapivý považuje německá veřejnoprávní televize ARD krok českého premiéra Bohuslava Sobotky, který se rozhodl podat demisi. "Na konci roku 2012 koupil Babiš od své vlastní firmy dluhopisy osvobozené od daní. Stalo se to krátce před změnou zákona, který měl tuto 'daňovou díru' uzavřít. Kritici vidí ve využití dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, kterých byly miliony, zneužití systému," vysvětluje začátek celé kauzy zpravodajský server ARD Tagesschau.

Server Frakfurter Allgemeine Zeitung připomíná, že Česko čekají na podzim volby, a klade si otázku, jestli je Sobotkův krok šachovým tahem, který s nimi souvisí. Rozhlasová stanice Deutschlandfunk zase podotýká, že strana jednoho z nejbohatších Čechů Babiše je jasným favoritem hlasování o budoucím parlamentu.

AP rovněž píše o Sobotkově poukazu na podezření, že se Babiš v minulosti dopustil daňových machinací, a také o pochybnostech o způsobu nabytí majetku miliardáře, který je někdy označován za "českého Berlusconiho".

"S tím nikdo nepočítal. Český premiér Bohuslav Sobotka hází ručník šest měsíců před řádnými parlamentními volbami. Důvodem je mohutný spor s ministrem financí Andrejem Babišem," píše DPA.

Podle DPA "šedý" předseda vlády Sobotka, pro nějž bylo těžké prosadit se ve veřejné debatě, ukázal překvapivým oznámením demise rozhodnost. Sobotka a Babiš jsou podle německé agentury od základu rozdílné osobnosti. DPA připomíná také komplikovaný vztah premiéra s prezidentem Milošem Zemanem i "pozitivní a konstruktivní vztah", který má údajně Sobotka s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, "navzdory protichůdným názorům na uprchlickou krizi".

Reuters cituje Sobotkovo vysvětlení, že demise má umožnit buď nové uspořádání kabinetu bez Babiše nebo povede k předčasným volbám. Reuters zvlášť přinesl také rychlou zprávu o tom, že český prezident Miloš Zeman k oznámené demisi nemá bezprostřední komentář.

Zpráva o demisi české vládě neunikla ani pozornosti oficiální čínské tiskové agentury Nová Čína. Také ona informuje, že premiér Sobotka oznámil demisi po sporu s vicepremiérem a ministrem financí Babišem.

Zpravodaj britské stanice BBC v Praze Rob Cameron upozornil, že Česko vedla přes tři roky více méně stabilní koaliční vláda pod vedením "mírného" premiéra Sobotky. Příčinou konce kabinetu podle něj byla "hořká rivalita" mezi Sobotkou a Babišem. Zpravodaj rovněž připomíná, že pár měsíců před volbami hnutí ANO ministra financí dominuje předvolebním průzkumům a Sobotkova "hra s ohněm" bude mnohými vnímána jako předvolební taktika.

Za "nečekané" označila Sobotkovo rozhodnutí "torpédovat svou vlastní vládu" také agentura Bloomberg, podle které je nestabilita vlád pro Česko charakteristická. Česko přihlíželo "vzestupu a pádu šesti kabinetů v posledních deseti letech", uvedla agentura. Zároveň připomněla, že Sobotkův kabinet byl nejdéle sloužícím za posledních 15 let a na kontě má řadu úspěchů včetně obnovení hospodářského růstu či nejnižší nezaměstnanosti v EU.

Vstupte do diskuze (63)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrat v Německu: AfD přestane kritizovat muslimy a uprchlíky

19.11.2018 19:41 Alternativa pro Německo (AfD) chce zmírnit svůj tón vůči uprchlíkům a muslimům, aby se vyhnula…

Slovenská policie vyhlásila pátrání po odsouzeném exministrovi Štefanovovi

19.11.2018 19:27 Slovenská policie vyhlásila pátrání po bývalém ministrovi výstavby Igoru Štefanovovi, kterému…

Jak prodělat statisíce liber? Londýnská policie to zvládla bravurně

19.11.2018 19:24 Londýn se "konečně" zbavil třech vodních děl nakoupených pro místní policii bývalým starostou…

Druhá fáze uprchlické krize: Migranti odvádějí z Německa miliardy. Kam…

19.11.2018 18:22 Uprchlíci žijící v Německu poslali v roce 2016 do svých domovských zemí miliardy eur. To je více,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama