Vítězství 8. května 1945? Kdy vlastně skončila druhá světová válka

Velké světové události mívají své zvláštnosti. Ovšem v případě druhé světové války to zase tak překvapivé není. Pokud bychom se chtěli dopátrat jejího skutečného konce, můžeme si vybrat hned z několika variant. Záleží na úhlu pohledu.

Kamikaze nalétává na USS Missouri

Pokud půjdeme cestou oficiální, ani pak se ale nedopracujeme k jednoznačnému závěru. Ti dříve narození v Československu po dlouhá léta slavili jako konec II. světové války 9. květen. Toho dne v roce 1945 osvobodila sovětská vojska bojující Prahu. Jenže Německem rozpoutaná válečná vřava byla ukončena už o den dříve. Ale opravdu?

Objevují se totiž velice odvážné názory, že válka de facto skončila smrtí führera Adolfa Hitlera (o jeho smrti jsme psali v samostatném článku - viz výše). Němci se ještě několik dní pokoušeli dohodnout částečnou kapitulaci se západními mocnostmi a pokračovat v boji proti Rusům (usiloval o to i Hermann Göring), ale tento záměr direktivně odmítl britský premiér Winston Churchill. A tak 7. května 1945 v Remeši usedli za jednací stůl zástupci mocností a generálmajor Ivan Susloparov (SSSR), generálporučík Walter-Bedell Smith (USA), sborový generál François Sevez (Francie) a s generálplukovníkem Alfredem Jodlem (Německo) podepsali akt bezpodmínečné kapitulace. 

Sovětská strana si však vyžádala na spojencích i poražených, aby se podpis kapitulace opakoval o den později. Důvody se různí - údajně byl ve hře časový průtah, aby mohly sovětské jednotky v protektorátu Čechy a Morava dokončit vojenské operace. V pozdních hodinách 8. května 1945 se tedy v někdejším důstojnickém kasinu v Karlshorstu sešli maršál Georgij Žukov (SSSR), generál Carl Spaatz (USA), armádní generál Jean de Lattre de Tassigny (Francie), vrchní letecký maršál Arthur Tedder (Velká Británie) a trojice důstojníků za poražené Německo: polní maršál Wilhelm Keitel, generálplukovník Hans-Jürgen Stumpff a generál admirál Hans-Georg von Friedeburg. Dlouho se čekalo na zástupce Francie, proto byl dokument byl podepsán těsně před půlnocí, takže v západní a střední Evropě ještě dozníval 8. květen, zatímco v Moskvě díky časovému posunu už začínal 9. květen. Proto také v Rusku na toto datum připadá Den vítězství.

Dozvuky

Jednou věcí je podpis na papíře, druhou pak skutečné ukončení bojů. Mezi ustupujícími jednotkami v protektorátu Böhmen und Mähren vládl zmatek, chybělo důkladné spojení, přesvědčivě neznělo ani rozhlasové vysílání, ve kterém se hovořilo o oslavách míru. Němečtí vojáci měli navíc od velkoadmirála Karla Dönitze příkaz až do 16. května držet pod kontrolou levý břeh Vltavy, kde následně měla být vedena demarkační čára a na ní americká armáda. Popisovat chaos (například se tvrdilo, že Američané zaujali postavení v Košířích) by vydalo na samostatnou knihu. Pochopitelně se později objevila i myšlenka, zda by nebylo lepší pustit Němce tam, kam chtějí - v klidu je nechat odejít na Západ.

Existuje mnoho různých názorů ohledně Pražského povstání. Pro Čechy šlo možná o jistý akt odplaty, protože si prožili svou heydrichiádu, byly tu Lidice, Ležáky a Javoříčko, koncentrační tábor v Terezíně. Ačkoliv se tvrdilo, že život v protektorátu byl snesitelný, minimálně tyhle body mohly vykrystalizovat ve snahu Němce za každou cenu potrestat. Další varianta měla vyjít přímo od sovětského vedení, které se přímo podílelo na přípravě Pražského povstání, aby Sovětský svaz získal dalšího satelitního spojence v poválečném rozdělování politického spektra Evropy. To se jeví jako krajně nepravděpodobné, protože sovětští vojáci byli i u osvobozování Rakouska...

Každopádně až do roku 1989 se v našich zemích slavil jako konec války 9. květen. Ostatně mnoho pomníčků na našem území dokládá, že se tu ještě toho dne bojovalo. A také 9. květen se zapsal tím nejhorším písmem do historie české obce Lejčkov na Táborsku. I zde existuje několik "zaručených" popisů, co se tu vlastně stalo, jediným hmatatelným výsledkem zůstala hořící obec a 24 mrtvých. A ještě 11. května 1945 Němci jihovýchodně od Příbrami v oblasti obce Slivice (nedaleko městečka Milína) pod vedením generála Carla von Pücklera-Burghausse vzdorovali nejen členům hnutí odporu a partyzánům, ale i americkým jednotkám a příslušníkům Rudé armády. Tady padly poslední výstřely druhé světové války - v Evropě. Von Pückler-Burghauss si byl dobře vědom faktu, že se provinil na civilním obyvatelstvu de facto už v době příměří, takže se bezprostředně po podpisu kapitulace 12. května 1945 zastřelil. 

Skutečný konec?

Jenže ještě tu bylo Japonsko. Stalin se uvolil na Jaltské konferenci (únor 1945) vypovědět válku Japonsku nejpozději tři měsíce po skončení bojů v Evropě. Už 5. dubna ale Sovětský svaz zrušil dohodu o neútočení vůči Japonsku, pak následovalo poslední varování na Postupimské konferenci 26. července 1945. Protože Japonci odmítli bezpodmínečnou kapitulaci, bylo vyhlášení války ze strany Sovětského svazu na spadnutí. Je ovšem dobře zdokumentováno, že sovětské jednotky už od května putovaly z Evropy téměř přes půl zeměkoule na nové, asijské posty.

Opět tu jsou dohady, zda si Američané nechtěli komplikovat život nebo jestli nechtěli, aby těch sovětských zásluh v druhé světové válce nebylo tolik. To je věc názoru - každopádně se pokusili zlomit odpor Japonců svržením uranové atomové bomby na Hirošimu (6. srpna 1945). Sovětský svaz dva dny poté vypověděl válku Japoncům a zahájil operaci Srpnová bouře. Rudá armáda se řítila vpřed takovým způsobem, že proti němu i německá blesková válka bledla - sovětské jednotky zvládaly postupovat o 150 km denně. Američané svrhli druhou bombu 9. srpna na Nagasaki, Rudá armáda 15. srpna obklíčila hlavní síly Kuantugunské armády, kterou nespasila ani kapitulace císaře Hirohita, velení nechtělo věřit, že by takový rozkaz dal a pokračovalo v bojích. Proto zdecimované zbytky ukončily marný boj až po pěti dnech. 25. srpna obsadily sovětské jednotky ostrov Sachalin a pokračovaly v dobývání kurilských ostrovů. Poslední padl v první zářijový den.

Bezpodmínečná kapitulace Japonska byla podepsána 2. září 1945 - jestli to bylo kvůli pronikavým vojenským úderům Sovětů nebo jako důsledek dvou jaderných úderů, to je opět slovo do pranice. Existuje názor, že to byly právě dvě atomové bomby, které Japoncům ukázaly marnost jejich snahy, oponenti tvrdí, že fanatismus japonské armády a uctívání kodexu bušidó nemohly zlomit ani obrovské ztráty bezbranného civilního obyvatelstva, naopak vojáky ještě více zatvrdily. Až zapojení SSSR do konfliktu znamenalo pro Japonce nového protivníka, na nějž už vysílená armáda neměla protizbraň. 

Závěr? Můžete si vybrat. 7. květen, 8. květen, 9. květen, 11. květen nebo 2. září. Ať sáhnete pro kterýkoliv datum, můžete si ho bez potíží obhájit.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Bulhaři volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Rusové čekají u finské hranice po zpřísnění podmínek vstupu do země i 18…

02.10.2022 04:41 Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co…

Švédsko přestane teenagerům doporučovat očkování proti covidu-19

01.10.2022 18:13 Švédská agentura pro veřejné zdraví dnes oznámila, že dětem mezi 12 a 17 lety přestane doporučovat…

Na neformální summit EU má do Prahy dorazit turecký prezident Erdogan

01.10.2022 16:57 Na neformální summit EU, který začne ve čtvrtek v Praze, přijede i turecký prezident Recep Tayyip…

Slovensko zavedlo hlídky na vybraných přechodech s Maďarskem

01.10.2022 16:18 Slovensko v souvislosti s nelegální migrací nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s…

Kvůli oteplování se ve Francii množí případy horečky dengue

01.10.2022 10:35 Krvácivá horečka dengue je nebezpečná nemoc, která se dosud vyskytovala téměř výhradně v tropických…

Stoltenberg: Ruské hrozby a mobilizaci jsou signálem slabosti, Putinovi…

30.09.2022 20:58 Nejnovější ruské hrozby a částečná mobilizaci jsou signálem slabosti Moskvy a důkazem, že ruskému…

Svět odsoudil ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny, neuznává ji

30.09.2022 18:31 Aktualizováno Evropská rada ve společném prohlášení rozhodně odsoudila "nelegální anexi ukrajinského území Ruskem…

Nord Stream asi poškodily exploze stovek kilogramů výbušnin, uniklo velké…

30.09.2022 18:02 Aktualizováno Plynovod Nord Stream zřejmě poškodily výbuchy, které se svou silou rovnaly explozi několika stovek…

Související:

Právě se děje

reklama