Maďarsku hrozí sankce. Europoslanci schválili rezoluci kritizující poměry v zemi

Štrasburk - Europoslanci dnes schválili usnesení, které kritizuje současný stav právního státu v Maďarsku, a vyzvali k zahájení sankčního řízení. Pro rezoluci hlasovalo 393 poslanců, proti se vyslovilo 221 a 64 se jich zdrželo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

V dubnové debatě, která dnes schválenému usnesení předcházela, poslanci kritizovali především zákon o vysokých školách, který by negativně postihl Středoevropskou univerzitu (CEU) se sídlem v Budapešti, ale i snahu o zpřísnění pravidel pro nevládní organizace či automatické zadržování migrantů na území Maďarska.

Evropský parlament je toho názoru, že vzhledem k aktuální situaci v Maďarsku hrozí "jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot" zakotvených v evropských smlouvách, a musí tak podle něj být zahájeno sankční řízení. Maďarsko by na jeho konci v nejzazším případě mohlo teoreticky přijít o hlasovací právo při schůzkách členských zemí.

Parlament v usnesení vyzval Evropskou komisi, aby důkladně prověřila situaci v Maďarsku a aby podpořila maďarskou vládu v hledání nápravy kritizovaných opatření. Pokud by Budapešť nepřijala "přiměřená opatření" ve lhůtě stanovené komisí, chce se parlament situací v Maďarsku znovu zabývat.

Usnesení předložily frakce sociálních demokratů, liberálů, krajní levice a zelených, podpořila ho ale i řada poslanců lidovecké frakce, jejíž součástí je strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó usnesení odmítl jako další útok kritika maďarské vlády George Sorose na Maďarsko. "Evropské instituce jsou jednoznačně neschopné přijmout fakt, že maďarská vláda pokračuje v migrační politice, která je zaměřena výlučně na zajištění bezpečnosti Maďarska," uvedl dnes v reakci na usnesení europarlamentu Szijjártó. 

Maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě kritizuje nevládní organizace, které založil maďarský rodák americký miliardář Soros. Tyto organizace zase kritizují Orbána za údajně příliš přísnou imigrační politiku.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

01.06.2020 15:06 Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí…

Norsko a Finsko otevírají restaurace, v Nizozemí mohou lidé i do kina

01.06.2020 14:22 V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády…

Koloseum se po třech měsících opět otevírá, platí přísná bezpečnostní…

01.06.2020 14:17 Po tříměsíční nucené přestávce kvůli pandemii covidu-19 se dnes návštěvníkům otevřela jedna z…

Vražda Kuciaka: Obžalovaný Kočner je egocentrik s narcistickými rysy,…

01.06.2020 13:10 Egocentrikem s narcistickými rysy nazvala znalkyně slovenského podnikatele Mariana Kočnera, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy