Nejznámější pirát všech dob ve službách Anglie a národním hrdinou? Francis Drake byl postrachem moří

Nejznámější pirát všech dob se ve službách anglického trůnu stává národním hrdinou. Podařilo se mu dosáhnout nejen úspěchů daleko za oceánem, ale především zdecimovat španělskou "Armadu", jež byla považována za nepřemožitelnou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Loď Francise Drakea Zlatá laň

Francis Drake je znám jako pirát ve službách anglického trůnu, který byl za své zásluhy povýšen do šlechtického stavu. Drake od samotného počátku plnil rozkazy královny Alžběty I. V přesnější terminologii byl tedy korzár (privatýr).

Tato skutečnost však měla zůstat utajena, aby Španělé nemohli jeho výpady považovat za vyhlášení války, která de facto, alespoň na moři, probíhala, neboť pokud se španělské a anglické lodě potkaly, byl střet takřka nevyhnutelný. Z dnešního pohledu by se způsob jednání anglického Veličenstva dal označit za vedení hybridní války.

Prvním velkým úkolem, kterým byl Francis Drake anglickým trůnem pověřen, bylo vydat se na „objevitelskou cestu“. Cílem bylo jednak prozkoumat západní pobřeží Jižní a Severní Ameriky, jednak navazovat obchodní vztahy, přičemž oslabování španělských aktivit formou ničení jejich lodí bylo vítaným bonusem.

Drake se roku 1577 se svou Zlatou laní v doprovodu dalších lodí vydal na cestu, která nakonec proti původním plánům, podle nichž měla trvat ne déle než rok, byla dokončena až roku 1580. Se zpožděním a nemalými ztrátami byl úkol nakonec splněn, ačkoliv očekávání spočívající v nalezení severní cesty kolem Ameriky naplněno nebylo. Za své úspěchy byl Francis Drake po návratu pasován na rytíře, čímž získává právo na užívání titulu Sir.

img-responsive

Francis Drake | foto: Wikipedia

Pirátskými praktikami byl Drake pověřen i v následujících letech, kdy jeden úspěch střídal druhý. Jeho aktivity nakonec rozpálily španělského krále Filipa II. natolik, že rozhodl vystavět tzv. Armadu, tedy loďstvo nebývalé síly, které mělo Anglii napadnout a dobýt.

K anglickému trůnu se nicméně dostaly zvěsti o chystaném útoku a královna se rozhodne vyslat Drakea ověřit jejich pravdivost proniknutím do španělských přístavů. Když se Sir Francis Drake vrací ze své další mise, přináší pro královniny uši nepříjemné zprávy. Zvěsti jsou potvrzeny a rozměry budované armády jsou nevídané. Španělům se navíc daří získat podporu Portugalska a Holandska.

V rámci příprav Angličanů na španělský útok nabývá Drakeova služba anglickému trůnu oficiální povahy. Drake je jmenován viceadmirálem a pověřen vedením úderných jednotek. Jak známo Angličané nakonec Španěly navzdory jejich početní přesile porazili. Výsledek byl dán nejen odhodlaností a taktikou Angličanů, ale též chybou španělského velitele Mediny Sidonia a nepřízní počasí.

Sidonia totiž, místo aby pokračoval v útoku na Anglii, rozhodne o zakotvení loďstva u Calais s cílem prověřit situaci svých kolegů pod vedením vévody z Parmy. Tím poskytl Angličanům nejen čas pro zotavení a doplnění zásob, včetně munice, ale vystavil tím svém loďstvo i značnému nebezpečí, neboť v přístavu se stalo mnohem zranitelnějším.

Angličané neváhali a příležitosti k útoku využili. Sidonia je nakonec donucen k ústupu a rozhodne o návratu. Nevrací se však kanálem La Manche, nýbrž hodlá Anglii obeplout. I toto rozhodnutí se nakonec ukázalo být nešťastným, neboť cestou zpět je zastihne silná bouře a mnoho lodí troskotá u Orknejský ostrovů.

Po prohrané bitvě rozkázal španělský král obnovit a posílit španělskou flotilu, aby útok na Anglii mohl být zopakován a konečně se s ní skoncovalo. K tomu ale nedochází, neboť Drake dostane za úkol napadnout španělské přístavy a tím je ještě více oslabit.

I tentokrát je Drakem vedená mise úspěšná, čímž se záměr španělského trůnu rozplývá. Španělé tedy nakonec prohrávají nejen jednu bitvu, ale i celou válku, a vystřídáni Anglií opouštějí pozici světové velmoci. Za své úspěchy je Francis Drake v Anglii považován za národního hrdinu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finskem otřásla série znásilnění, podezřelými jsou migranti. Země zpřísní…

16.01.2019 22:14 Aktualizováno V reakci na sérii případů znásilnění, z nichž jsou obviňováni migranti, je finský parlament…

Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

16.01.2019 22:02 Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní…

Mayová ustála hlasování parlamentu o nedůvěře, bylo to těsné

16.01.2019 21:28 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová den po odmítnutí brexitové dohody Dolní sněmovnou přečkala…

Maršál z NATO varuje: Největší nebezpečí představují Rusko a terorismus

16.01.2019 20:08 Aktualizováno Rusko a mezinárodní teroristické organizace představují největší nebezpečí pro 29 členských států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama