Jsou země NATO ochotné bránit spojence před ruskou agresí? Průzkum ukázal nečekané věci

Evropská víra v americkou vojenskou podporu zůstává i přes nástup prezidenta Donalda Trumpa téměř beze změny. V severní Americe i v Evropě je vnímání Severoatlantické aliance (NATO) lepší než v loňském roce. Na svých stránkách to uvádí výzkumné centrum Pew Research Center.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

NATO
doporučujeme

V současné době se na NATO dívá pozitivně asi šest z deseti Američanů, v polovině roku to byla asi polovina Američanů. Podpora NATO dále posílila také v Kanadě, Německu, Nizozemsku a Polsku. A po prudkém poklesu před rokem vyjadřují v současné chvíli příznivý pohled na bezpečnostní alianci také Francouzi.

Přestože Trump před nástupem do funkce označil NATO za zastaralé a zpochybnil to, zda budou USA ochotné ctít svůj závazek týkající se obrany svých spojenců v NATO, většina Evropanů je i nadále přesvědčena, že Washington dodrží zásady vzájemné obrany. Na otázku, zda by USA použily vojenskou sílu k obraně člena NATO v případě napadení ze strany Ruska, většina oslovených ze zkoumaných zemí řekla, že si myslí, že ano.

Navzdory výroku Trumpa, že americká ochota bránit spojence mohla být podmíněna úrovní jejich výdaji na obranu, 66 procent dotazovaných ze sedmi zemích věří, že Washington by použil vojenskou sílu k obraně partnera z NATO, pokud by se zapojil do vážného vojenského konfliktu s Ruskem. Většina Američanů (62 procent) je také přesvědčena, že USA by měly vojensky bránit spojence v NATO, pokud se zaplete do ozbrojeného konfliktu s Ruskem.

Ostatní země se ale do pomoci spojencům tak nehrnou. Když byly respondenti tázáni, za by jejich země měla bránit spojence z NATO, souhlasilo 72 procent Nizozemců, 62 procent Poláků, 58 procent Kanaďanů a 53 procent Francouzů. Ale třeba v Německu to bylo jen 40 procent. „Ve většině sledovaných zemí platí, že čím více lidí vnímá Rusko jako hlavní hrozbu, tím větší je jejich vůle bránit cenného partnera,“ uvádí Pew Research Center.

Průzkum Pew Research Center se uskutečnil od 16. února do 10. dubna 2017 a zapojilo se do něj 9,761 respondentů z USA, Kanady, Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Španělska, Švédska a Spojeného království.

Podporu NATO vyjádřilo celkem 62 procent Američanů a 66 procent Kanaďanů. V Evropě má aliance největší podporu mezi Poláky (79 procent) a Nizozemci (79 procent), v Německu je to pak 67 procent, ve Francii 60 procent, v Británii 62 procent. Nejmenší podporu má NATO ve Španělsku (45 procent).

Švédsko sice členem aliance není, v poslední době se ale v zemi vedou debaty o možném vstupu. Podle posledního průzkumu je pro vstup 47 procent Švédů, loni to bylo o 2 procenta méně. Proti je pak 39 procent, loni to bylo 44 procent. Zhruba 14 procent odpovědělo, že neví.

Loading...
Vstupte do diskuze (98)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko na prahu politické krize? Sánchez napoprvé důvěru nezískal

23.07.2019 15:58 Španělští poslanci dnes podle očekávání nedali v prvním kole šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi…

Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Opozice skřípe zuby

23.07.2019 15:53 Aktualizováno Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a…

Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s…

23.07.2019 14:56 Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety,…

Boris Johnson slíbil dokončení brexitu. Nesnesitelně trapný, sepsul ho…

23.07.2019 14:39 Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson dnes v projevu po svém zvolení do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama