Mafie ve službách dobra? Mussolini svedl bitvu zla proti zlu

Mafie. V hlavách nezasvěcených vzbuzuje obavy, jiní si myslí, že jde o vymřelý přežitek. Její působení je ale dodnes živé, a ač se to nezdá, má za sebou i mnohem bohatší historii, která není založena jen na vybírání výpalného. V rámci upevňování své moci se s ní například utkal fašistický diktátor Mussolini.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mussolini v roce 1930, pronášející svůj typicky prožívaný projev
doporučujeme

Když se tehdy již bývalý marxistický novinář Benito Mussolini chopil vlády nad Itálií a začal budovat fašistickou diktaturu, rozhodl se upevnit státní moc i na Sicílii, která patřila k územím pod správou Mafie. Ta byla nejen mocenským konkurentem, ale měla se stát i prostředkem jeho propagandy.

Pokud by se mu povedlo Mafii rozbít, mohl by se prezentovat jako správný muž na správném místě, který dovede zatočit s organizovaným zločinem. Dosáhnout svého cíle se mu nakonec do značné míry povedlo. Jak to ale všechno začalo?

Podle lidového pojetí, které se začalo tradovat po válce, vypadalo vše nejdříve zcela nevině. Mussolini přijel na Sicílii, aby tam pronesl proslov. Předtím se však setkal se starostou městečka Piana dei Greci, jímž byl šéf Mafie Francesco Cuccia. Vše se zvrtlo při přivítání, kdy Cuccia údajně vyjádřil podiv nad duceho policejním doprovodem, který považoval za zcela zbytečný, neboť Mussolini zde byl přeci pod jeho ochranou.

Duce však měl nabídku mafiánského bosse odmítnout a spoléhat raději na své bezpečnostní složky, což starostu urazilo a pomstil se Mussolinimu tím, že vyzval obyvatele svého města, aby na duceho proslov nepřišli. Občané neváhali a výzvu svého starosty uposlechli. To Mussoliniho rozpálilo natolik, že hned po návratu vydal příkaz ke zničení Mafie.

Faktem je, že po vyhraných parlamentních volbách v roce 1924 Mussolini pokračoval v přebírání úplné moci nad státem. Překážkou byl nejen parlament, ale i místní samosprávy. Na Sicílii byla mnohá města a vesnice ovládány Mafií, jež se moci nad svými regiony nechtěla vzdát. Mafie tedy byla Mussoliniho mocenským nepřítelem, stejně jako politické strany, ať už opoziční či koaliční, a proto i ona musela být zničena.

Na rozdíl od potírání politických odpůrců, boj s Mafií mohl být prezentován jako boj za pořádek proti organizovanému zločinu, který jinak, pokud byl v zájmu fašistické strany, zas až tak nevadil. K vyhlazení Mafie, jímž byl pověřen prefekt Palerma Cesare Mori, který byl následně za své zásluhy odměněn jmenováním do funkce senátora, duce záminku nepotřeboval.

Boje s Mafií byly kruté a neobešly se bez mučení či zadržování žen a dětí jako rukojmích. Mussolini nakonec dokázal činnost Mafie natolik potlačit, že fašistická propaganda mohla vyhlašovat vítězství a vymazání Mafie z povrchu zemského, byť její struktury zcela zničeny nebyly.

Mnoho mafiánů však bylo v rámci střetů zabito, někteří před ducem raději prchli a jiní se v obavě o své živobytí raději stali členy fašistické strany. Zlaté časy Mafie jistě skončily a ta většinu svých sil musela věnovat na své přižití, na odpor vůči ducemu se už nezmohla. Z neúspěšných atentátů, které byly na Mussoliniho vykonány, nebyl žádný organizován Mafií.  

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící bouře v Tatrách: Blesk zabil několik turistů včetně dětí a Čecha

22.08.2019 18:02 Aktualizováno Nejméně tři lidé, včetně dítěte, přišli dnes v polských Tatrách o život při prudké bouřce provázené…

Merkelová a Rutte řešili změny klimatu, v Německu má do tří let jezdit…

22.08.2019 17:49 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes ujistila, že Německo splní svůj cíl, že po německých…

Brexit odrazuje Evropany. Do Británie stěhuje stále méně lidí

22.08.2019 17:47 Počet občanů ze zemí Evropské unie, kteří se stěhují do Británie, setrvale klesá, přičemž největší…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama