Německo chce "vzpurným" státům EU sebrat peníze, Juncker protestuje

Berlín - Německá vláda přišla s návrhem, aby dotace z unijních fondů byly napříště vázány na dodržování zásad právního státu v jednotlivých členských zemích. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s tím nesouhlasí.

Evropská Unie
doporučujeme

Německá vláda vypracovala dokument, v němž jako součást reformy takzvaných kohezních fondů EU navrhuje i zmrazit přístup k těmto unijním penězům těm zemím, které nedodrží standardy vlády práva podle měřítek EU.

"Myslím, že by se to nemělo dělat," odpověděl dnes Juncker v Berlíně při diskuzi o budoucnosti Evropské unie po odchodu Británie, které se mimo jiné účastnili německý ministr financí Wolfgang Schäuble a šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel.

Juncker rovněž řekl, že nejnaléhavějším úkolem, jemuž dnes EU čelí, je dokončení bankovní unie a unie kapitálových trhů. Až pak by mělo následovat prohloubení spolupráce uvnitř eurozóny.

Podmíněný přístup k evropským fondům by byl citlivě vnímán hlavně v zemích, které jsou čistými příjemci z takzvaných kohezních fondů (fondů soudržnosti), z nichž unie podporuje rozvoj chudších regionů v členských státech. Maďarsko a Polsko takto dostávají od EU velké sumy peněz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama