Pane Trumpe, nás nezastavíte. Realita není jen další státník, kterého odstrčíte, ozvalo se Německo

Berlín - Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody je podle německé kancléřka Angely Merkelové krajně politováníhodné. Přišla ale i mnohem ráznější odezva.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Trump ve čtvrtek oznámil, že USA odstoupí od dohody, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, protože je podle něho pro Američany neúnosně drahá.

Merkelová uvedla, že nelze ustoupit z cesty, která započala v roce 1997 kjótským protokolem a pokračovala v roce 2015 podpisem historické pařížské dohody. "Rozhodnutí amerického prezidenta odstoupit od pařížské klimatické dohody je nanejvýš politováníhodné, a to se vyjadřuji velmi zdrženlivě, když to říkám," prohlásila.

"Všem, pro které je budoucnost naší planety důležitá, říkám: Pojďme dál společnou cestou, abychom byli úspěšní pro naši matku Zemi," zdůraznila kancléřka.

Pařížská dohoda je podle ní důležitá pro zachování tvorstva. "Nic nás v tom nemůže zastavit a nezastaví," ujistila Merkelová. Důležité je podle ní poskytování finanční pomoci nejchudším a nejzranitelnějším zemím.

Pobouřeně na Trumpovo oznámení reagoval Martin Schulz (SPD). "Můžete odstoupit od klimatické dohody, ale nikoli od klimatických změn, pane Trumpe. Realita není jen další státník, kterého odstrčíte," napsal v narážce na Trumpovo nedávné chování, kdy se americký prezident při focení politiků vtlačil do první řady.

"Jakkoli politováníhodné americké rozhodnutí je, jsem optimistka, že celkově se nám podaří pařížskou dohodu naplnit," prohlásil německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama