Polsko kvůli Macronovi varuje před hrozícím růstem protekcionismu v EU

Berlín - Výrazné vítězství hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v parlamentních volbách a zvyšování Macronova vlivu a moci může přinést problémy. Polsko už varovalo před hrozícím nárůstem obchodního protekcionismu v Evropě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Varšava
doporučujeme

Náměstek polského ministra zahraničí Konrad Szymański v Berlíně varoval, že k ochranářským tendencím Francie by se mohlo připojit Německo i další země Evropské unie, jen aby podpořily Macrona proti „populistům".

Centristický liberál Macron se stal v květnu prezidentem a brzy po svém nástupu vyzval k vypracování „ochranného programu" pro EU. Ten by zahrnoval zákon "Buy European", který by odepřel přístup k veřejným zakázkám v zemích EU firmám, které nevyrábějí alespoň polovinu produkce na území unie. Vyrukoval také s návrhem regulací, které by mimoevropským subjektům bránily kupovat "strategicky významné" společnosti.

Macronovým návrhům je otevřena třeba německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní by taková politika vedla k rovným podmínkám pro země EU a jejich zahraniční partnery.

Polákům se to už ale tolik nelíbí. „Nechceme platit za Macronovo vítězství," citovala Szymańského agentura Reuters. Náměstek tím narážel na diskuse, v nichž se ozývají návrhy, aby vlády v EU bojovaly proti všeobecně rostoucímu populismu ústupky vůči populismu v obchodě, to znamená aby uzavíraly některé své trhy. „Největší obavy nám působí budoucí vývoj jednotného trhu EU," řekl Szymański. Poukázal přitom na to, že stále není hotový jednotný trh ve službách a digitální ekonomice.

Donedávna byla přitom EU v čele s Německem hlavním odpůrcem ochranářské rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa, často označované za populistickou.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti…

14.12.2019 21:28 Aktualizováno V Římě se dnes sešly desetitisíce příznivců občanského hnutí Sardinky, které vzniklo teprve před…

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama