Europoslankyně chce do východní Evropy přesídlit celé syrské vsi

Brusel/Berlín - Německá europoslankyně za stranu Zelených Ska Kellerová přišla se značně kontroverzním návrhem. Do východní části EU by chtěla přesídlit celé syrské vesnice, což by prý mohlo usnadnit integraci uprchlíků. Po ostrých reakcích na její vyjádření však popřela, že by navrhovala přesidlování celých vesnic.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Kellerová navrhla, aby se například do Lotyšska neposílali jednotliví uprchlíci, ale vždy celé vesnice. Redaktorka regionálního listu se Kellerové zeptala, zda si opravdu myslí, že by Východoevropané podpořili její návrh posílat do jednotlivých zemí celé uprchlické skupiny, například celou syrskou vesnici do Lotyšska.

"Ten nápad se syrskou vesnicí je jednou z možností, která by se dala využít. Například v případě, když uprchlíci nechtějí jít do některé země, protože v ní nejsou žádní jiní uprchlíci," uvedla Kellerová v rozhovoru pro list Neue Osnabrücker Zeitung.

"Lidé chodí rádi tam, kde už jsou jejich krajané, to činí integraci a přijetí jednodušším," dodala.

Po ostrých reakcích, mimo jiné i českých čtenářů, musela politička dnes svá vyjádření dodatečně vysvětlovat. "Nikdy nebylo předmětem debaty usídlovat celé vesnice uprchlíků v nějaké členské zemi EU proti její vůli," citoval političku později znovu list Neue Osnabrücker Zeitung. Podle europoslaneckého webu političky odpovídala Kellerová v předchozím rozhovoru na dotaz, v němž novinářka hovořila o "přesídlení syrské vesnice do Lotyšska".

"Ska nikdy nenavrhovala posílat celé vesnice do východní Evropy," stojí v prohlášení. "Netvrdila, že relokace celých vesnic je náležité opatření, jak jednat s členskými státy, jako jsou Česká republika, Polsko a Maďarsko, které bojkotují relokační program EU," píše se v komuniké s tím, že správným nástrojem je už zahájené řízení proti těmto zemím.

Země V4 jsou proti povinnému přerozdělování uprchlíků. Evropská komise minulý týden zahájila řízení s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli tomu, že tyto země nenaplňují kvóty přerozdělování migrantů, které unijní ministři vnitra schválili v roce 2015. Slovenska se řízení netýká.

Neochota Česka a dalších přijímat migranty je podle Kellerové v rozporu s právem Evropské unie. "Nepočítám s tím, že by Česká republika měla měnit postoj. Nejsou pro to žádné racionální důvody," řekl včera premiér Bohuslav Sobotka ke sporu kvóty. 

Loading...
Vstupte do diskuze (69)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Nizozemsko v šoku. Skupina lidí žila 9 let ve sklepě, čekala konec světa

15.10.2019 22:36 Aktualizováno Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve…

Francie chystá zákon proti domácímu násilí. Agresorům dá náramky

15.10.2019 22:32 Dolní komora francouzského parlamentu dnes téměř jednomyslně schválila návrh zákona proti domácímu…

Policie nasadila proti demonstrujícím hasičům vodní děla

15.10.2019 21:37 Policie dnes v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama