HMS Queen Elizabeth: Britská chlouba používá zastaralé Windows XP, experti se obávají kyberútoku

Londýn – Britské královské námořnictvo spustilo na svou první pokusnou plavbu dosud největší a nejpokročilejší britské válečné plavidlo, letadlovou loď HMS Queen Elizabeth. Nová loď má být chloubou Británie, přesto zdaleka není dokonalá. Podle britských médií totiž jsou totiž počítače v lodi vybaveny zastaralým systémem náchylným k hacknutí.

HMS Queen Elizabeth
doporučujeme

Loď o výtlaku 65.000 tun je 280 metrů dlouhá a urazí 800 kilometrů za den. Až bude po asi dvouletých testech na moři plně sloužit, může na ní působit 1000členná posádka. Loď, jejíž budování trvalo osm let, pojme 40 letadel. Britská vláda podle BBC utratila za výstavbu HMS Queen Elizabetha její sesterské lodi HMS Prince of Wales více než šest miliard liber (asi 179 miliard Kč).

Podle listu The Telegraph je ale háček v tom, že na monitorech v řídící místnosti lodi běží operační „systém Microsoft Windows XP - copyright 1985 až 2001“. Připomíná také, že právě tento systém se ukázal jako náchylný při útoku počítačového ransomwaru WannaCry. Při útoku, ke kterému došlo v květnu, bylo zasaženo 300 tisíc počítačů ve 150 zemích světa.

Windows XP již není společností Microsoft podporován, což znamená, že nebude možné stahovat aktualizace na ochranu uživatelů před novými typy kybernetických hacků, píše deník. Právě kvůli WannaCry přitom Microsoft porušil svá vlastní pravidla a vydal tři roky po ukončení podpory Windows XP bezpečnostní záplatu právě pro tento operační systém.

Experti ale varují, že právě kvůli Windows XP by mohla být loď HMS Queen Elizabeth zranitelná vůči kybernetickým útokům. „Pokud byly pro provozní využití zvoleny XP, je to velmi riskantní,“ uvedl pro The Times profesor výpočetní techniky na University of Surrey Alan Woodward. „Proč byste dávali zastaralý systém do nové lodi, která má životnost několik desetiletí?“

Zdroj z ministerstva obrany novinám řekl, že část hardwaru a softwaru na palubě „by byla dobrá v roce 2004“, kdy byla loď navržena, „ale nyní se zdá být poněkud zastaralá“. Dodal ale, že HMS Queen Elizabeth má během deseti let projít „počítačovou přestavbou“. A vyšší důstojníci tvrdí, že na palubě budou počítačoví specialisté, kteří budou takovým útokům bránit.

Mark Deller, velitel na zaoceánské lodi Queen Elizabeth, uvedl pro The Guardian, že loď je dobře navržena a že bylo zajištěno, aby byla méně náchylná ke kyberútokům než většina ostatních plavidel.

Britské námořnictvo se podle The Telegraph také připravuje na to, že vypuštění lodě na vodu přiláká „ruské koordinované špionážní úsilí, při kterém se ponorky, lodě i letadla budou snažit se na novou britskou vlajkovou loď podívat“. Deník v té souvislosti připomíná, že britský ministr obrany Michael Fallon se nedávno vysmál Kremlu a řekl, že „Rusko bude Británii novou vlajkovou loď závidět“. Ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov pak označil za „rozpadlou“.

Proč je nejmodernější válečná loď vybavena systémem Windows XP?

Nákup plavidla se uskutečnil před více než deseti lety, kdy byl systém XP široce využíván. Navzdory věku se XP stále v mnoha průmyslových systémech používá, protože zařízení navržená tak, aby s ním byla kompatibilní, nemuselo být možné aktualizovat na novější systémy společnosti Microsoft. Mluví se o tom, že i britské jaderné ponorky stále běží na XP.

Proč je to riskantní?

Systém Windows XP již oficiálně není společností Microsoft podporován a proto k němu nevychází aktualizace, což znamená, že nově objevené bezpečnostní nedostatky, které by mohly hackerům umožnit přístup k souborům systému nebo umožnit převzetí počítačů, nejsou opravovány. Společnost Microsoft však vydala v posledních měsících dvě opravy XP.

Mohou být počítače na válečné lodi hacknuty?

Počítače nemohou být nabourány jen tak - k útoku je třeba se k nim nějakým způsobem dostat, většinou prostřednictvím připojení k internetu. Není jasné, jakou síť HMS Queen Elizabeth využívá - stroje pravděpodobně mají „vzduchové mezery", které je chrání před vnějšími útoky. Samozřejmě by k nim člověk mohl získat fyzický přístup - íránské jaderné elektrárny se systémem XP byly infikovány USB disky. Nicméně, špión na palubě válečné lodi může znamenat větší problémy než počítačový hack, dodává deník.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šetřit, nebo utrácet? Ekonom varuje před úskalím dluhových pastí v pandemii

29.10.2020 00:01 NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) dělá světu velkou službu, když radí svým členským zemím silně…

Kvůli omezení potratů v Polsku byly v ulicích desetitisíce lidí

28.10.2020 22:13 Desítky tisíc lidí se dnes na mnoha místech Polska zapojily do protestů v rámci stávky žen kvůli…

Španělsko hlásí 20.000 nově nakažených, Portugalsko rekord

28.10.2020 21:40 Ve Španělsku za poslední den přibylo téměř 20.000 lidí nakažených koronavirem a nemocnice přijaly…

Macron vyhlásil plošné uzavření restaurací a omezení pohybu

28.10.2020 21:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes kvůli prudkému šíření koronaviru v zemi vyhlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama