V Calais opět řádí migranti. Řidiči se bojí vylézat z kamionů a hledat "černé pasažéry"

Calais – Před několika dny u severofrancouzského přístavního města Calais zemřel polský řidič. Jeho dodávka narazila do stojícího kamionu, kterému v cestě překážely zátarasy. Ty na silnici položila skupina migrantů. Podle dalších řidičů je situace na místě velmi špatná.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Tábor "džungle" v Calais
doporučujeme

Řidiči kamionů, kteří přes Calais dopravují zboží do Velké Británie, říkají, že mají „příliš velký strach“, než aby kontrolovali černé pasažéry, kteří by se mohli skrývat v nákladních prostorách jejich vozidel. Uvádí to server yahoo.com.

Nové údaje ukazují, že dopravci dostávají denně v průměru 10 pokut za to, že se v jejich nákladních automobilech skrývají běženci. Mnozí přiznávají, že své vozy nekontrolují vědomě, poukazují přitom na nebezpečí, které by jim mohlo hrozit.

Rod McKenzie, zástupce Asociace nákladní dopravy (RHA), tvrdí, že řidiči kamionů jsou ve Francii ohrožováni gangy migrantů. Pro BBC Radio 4 uvedl: „Cesta přes Calais je pro řidiče nákladních automobilů nyní stresující, nebezpečná a někdy vyloženě děsivá. Jsou tam vysoce organizované gangy migrantů a převaděčů, kteří budují zátarasy, aby je zpomalili a dostali na palubu černé pasažéry“.

„Je to tak stresující, že se řidiči chtějí dostat pryč tak rychle, jak jen je to možné. Mnozí se obávají o svůj život a mnoho z nich se setkalo s hrozbami skutečného násilí,“ tvrdí. Na otázku, zda mají řidiči strach provádět kontroly, dodal: „Když máte strach, kontroly neděláte. Někteří je dělají, někteří ne.“

Údaje ministerstva vnitra ukazují, že za rok bylo řidičům nebo jejich zaměstnavatelům uděleno celkem 3522 pokut za „černé pasažéry“ ve vozidlech v celkové výši 7,8 milionu liber. To představuje nárůst o 12 procent v porovnání s předchozím obdobím.

Tato čísla ukazují, že i navzdory uzavření uprchlického tábora v Calais přezdívaném Džungle, ke kterému došlo na podzim loňského roku, se v oblasti pohybují velké počty migrantů pokoušejících se dostat do Velké Británie.

RHA už dokonce vyzvala francouzské úřady k tomu, aby rozmístily na přístupových komunikacích do přístavu v Calais vojáky, kteří by řidiče chránili. „Dopravci přijali veškerá možná bezpečnostní opatření, aby zabránili migrantům dostat se do zadní části jejich nákladních automobilů, ale stále se to děje. Pravidelně od dopravců slýcháme, že už nechtějí jezdit na trase zahrnující silnici Calais-Dover, protože čelí zastrašování nebo útokům migrantů,“ vysvětluje asociace.

Mluvčí britského ministerstva vnitra uvedl, že je v zájmu všech, aby byli zastaveni lidé, kteří se pokoušejí do Spojeného království dostat nelegálně. Zmínil také, že problémy mohou finančně poškodit dopravce a že řidiči mohou být v ohrožení.

„To je důvod, proč budeme i nadále úzce spolupracovat s Francouzi na posílení bezpečnosti v přístavech, boji se sítí organizovaného zločinu a obchodování s lidmi. Chceme zajistit, aby dopravci mohli přes přístavy cestovat bezpečně. Většina dopravců bere svou odpovědnost za bezpečnost vozidel vážně. Uložené pokuty jsou navrženy tak, aby zajistily, že všichni řidiči podniknou přiměřená opatření,“ uvedl úřad.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství kvůli Gretě. Vyvolala chaos v Lisabonu i Madridu, zasahovala…

06.12.2019 16:28 Do Madridu dnes z Lisabonu vlakem dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Ve…

Sjezd SPD definitivně rozhodl. V čele strany jsou dva odpůrci Merkelové

06.12.2019 16:22 Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se dnes stali členka Spolkového sněmu z…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 15:59 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama