Zbraň, jejíž výroba probíhala v přísném utajení? Proti Němcům se z nenadání vyřítila ocelová monstra

První světová válka se v severní Francii stala symbolem krveprolití. Během bitvy na Sommě zemřelo od července do listopadu 1916 na 1,3 milionu mužů, aniž by to přitom mělo velký vliv na průběh konfliktu. Definitivní porážku německého nepřítele nepřinesla ani novinka v podobně tanku, kterou Britové poprvé nasadili do akce 15. září 1916. Pro Němce byla ocelová monstra překvapením, většina z pěti desítek strojů ale toho dne zklamala.

Předchůdce moderních tanků byl ve Francii otestován 28. května 1915

Plán pro nasazení nové zbraně, vyvíjené v přísném utajení, byl zdánlivě jednoduchý - tanky měly dosáhnout nepřátelských linií zhruba pět minut před pěchotou, které by otevřely cestu přes ostnaté dráty překážky a zákopy. Skutečný obrázek bojiště mezi obcemi Flers a Courcelette byl ale jiný. Do boje se dostalo pouze 32 (podle některých zdrojů 36) tanků a jen polovina z nich byla schopná držet krok s pěchotou a zapojit se do boje alespoň současně s muži, kterým měly otevřít cestu.

Některé z posádek hlučných ocelových oblud, v jejichž útrobách se mísily výpary benzínového motoru s pachem střelného prachu z děl a kulometů, dokonce ztratily orientaci a zaútočily na vlastní jednotky. Ty z obrněnců, kterým se průlom frontové linie podařil, ale dokázaly vnést do řad německých obránců pořádnou paniku. Například ve Flers jeden z tanků dosáhl hlavní silnice, cestou mohutně ostřeloval okolí a za ním pospíchali jásající britští vojáci.

Většina ze strojů ale svůj úkol nesplnila, často je vyřadily mechanické poruchy, některé tanky také doplatily na nepřátelskou palbu. Útok z 15. září 1916 pak sice dokázal proniknout zhruba dva kilometry do hloubi německého území, to ale bylo vše. Brzy se objevili kritici unáhleného nasazení nové zbraně (patřil mezi ně i Winston Churchill, jinak velký zastánce tanků). Poukazovali například na to, že byl promrhán moment překvapení, který mohl sehrát úlohu při rozsáhlejším tankovém útoku.

"Bylo to velmi užitečná zkouška," tvrdil ale jeden z velících důstojníků, kteří zastávali opačný názor. Britové se totiž z neúspěchu na Sommě (i dalšího fiaska v létě 1917 u Ypres) poučili a usilovně pracovali na vylepšení taktiky, zatímco Němci novou zbraň podceňovali. "Naši pěšáci se tankům smějí," tvrdilo německé vrchní velení, podle kterého neměla obrněná vozba žádnou budoucnost a mohutné pancéřované stroje jen vzbuzovaly v britských vojácích pocit falešného bezpečí.

Falešný pocit bezpečí však mělo spíše německé velení. Když se totiž nově vypracovaná a hlavně pečlivě dodržená taktika spojila s modernějšími tanky, kterých navíc nebylo jen pár desítek, ale několik stovek, přinesla útočníkovi výraznou převahu, byť jen dočasnou. Němci se o tom mohli přesvědčit v listopadu 1917 během bitvy u Cambrai, kdy po dělostřelecké přípravě vyrazilo vpřed na 380 tanků, podporovaných pěchotou. Obrněnci, postupující ve trojicích, se vzájemně kryli a brzy překonali německou obranu.

Útok, podporovaný ze vzduchu letadly, tak za pouhých deset hodin postoupil o osm kilometrů do hloubky nepřátelského území. Nebylo to ale zadarmo, během prvního dne ztratili Britové zhruba 180 strojů, většinu však nikoli v důsledku nepřátelské palby, ale kvůli poruchám nebo zapadnutí. Němcům se navíc podařilo útočící jednotky zastavit, i díky přesné dělostřelecké palbě a nasazení zkušených záloh. Po jejich protiofenzívě se pak fronta téměř vrátila do původních linií.

Prvotní úspěch tanků v Cambrai sice využila propaganda a po celé Británii se rozezněly zvony na znamení vítězství, na dalším průběhu války ale ani tentokrát nic nezměnil. Bitva nicméně ukázala potenciál nové zbraně, který o dvě dekády později naplno využila německá armáda v Polsku či Francii, a to trochu paradoxně. Až téměř do konce první světové války totiž německé velení tanky přehlíželo a zatímco dohodové státy jich do bojů nasadily na 3500, císařské vojsko pouhých pět desítek.

Mezi Řeckem a Tureckem roste napětí kvůli smrtelné střelbě na hranici

01.08.2021 21:07 Mezi Tureckem a Řeckem se znovu zvýšilo napětí kvůli smrtelné střelbě na hranicích, ve které…

Na Slovensku startuje očkovací loterie, nejvyšší výhra je 100.000 eur

01.08.2021 20:22 Na Slovensku dnes startuje loterie na podporu očkování proti covidu-19, kterou na začátku července…

Pfizer a Moderna v EU zdražily svoje očkovací látky

01.08.2021 18:29 Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny…

V Berlíně demonstrují stovky lidí proti koronavirovým opatřením

01.08.2021 17:42 Stovky lidí se dnes vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily…

Lodě nevládních organizací zachránily v noci přes 400 migrantů

01.08.2021 14:47 Lodě nevládních organizací v noci na dnešek poskytly pomoc plavidlu se 400 migranty na palubě ve…

Instituce EU chtějí i po pandemii zčásti zůstat u práce na dálku

01.08.2021 09:48 Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout…

Počet nakažených obyvatel v Německu nadále stoupá

01.08.2021 08:29 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2097 lidí s pozitivním testem na covid-19 a jedno úmrtí…

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Související:

Právě se děje