Madridem prošel pochod za práva LGBT. Dorazilo milion lidí, mezi nimi i politici

Madrid - V Madridu se dnes koná pátý ročník akce World Pride. Pochodu za práva LGBT komunity se vůbec poprvé v předních řadách zúčastnili představitelé všech předních politických stran.

Ilustrační foto
doporučujeme

Účastníci akce vyrazili za doprovodu taneční hudby na více než tříkilometrový pochod hlavními ulicemi centra španělské metropole. Průvod lemují tisíce duhových vlajek symbolizujících LGBT komunitu, spousta lidí vyrazila do ulic v divokých maskách, další jsou jen velmi spoře oděni. Organizátoři odhadují, že by se pochodu mohlo zúčastnit více než milion lidí.

Na čele pochodu se sešli předsedové dvou nejmladších španělských parlamentních stran, Pablo Iglesias z levicových Podemos a Albert Rivera z liberální formace Ciudadanos. "Nikdo by nám neměl říkat, s kým můžeme spát, co si máme myslet nebo jaká má být naše sexuální orientace," řekl podle EFE Rivera poté, co si ve svorném gestu podal ruku s častým názorovým odpůrcem Iglesiasem.

Španělské úřady vyhlásily kvůli nedávné vlně útoků v západní Evropě druhý nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku, který by mohl na takto masové akci mít velmi tragické následky. Španělská policie dnes oznámila zadržení 29tého dánského občana původem ze Sýrie, který strávil nejméně dva roky v Sýrii v řadách IS.

Za práva menšin se dnes pochodovalo i v severoirském Belfastu, kde se podle agentury Reuters zúčastnily pochodu tisíce lidí. Sňatky homosexuálů, které jsou v ostatních částech Spojeného království legální, blokuje největší severoirská politická strana, konzervativní Demokratická unionistická strana (DUP), jež je klíčovým spojencem britské premiérky Theresy Mayové.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama