Protikuřácký zákon v Anglii platí už 10 let. Výsledky jsou skvělé, tvrdí experti

Londýn - V Anglii byl protikuřácký zákon přijat před 10 lety a odborníci si ho pochvalují. Podle střediska pro výzkum rakoviny Cancer Research UK je nyní v 65milionové Británii o 1,9 milionu kuřáků méně. Rekordně - z 26 na 17 procent - poklesl počet vyznavačů nikotinu mezi mladými od 16 do 24 let.

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Když zákon, jenž vešel v platnost 1. července 2007, vznikal, budil podle BBC velké emoce. Jeho zastánci argumentovali tím, že kuřáci ohrožují nekuřáky vystavením tabákovému dýmu. Odpůrci normy tvrdili, že ani rizika plynoucí z takzvaného pasivního kouření neospravedlňují tažení proti kuřákům. Jakmile ale zákon začal platit, lidé jej dodržovali.

Podpora veřejnosti protikuřáckému zákonu v průběhu deseti let rostla a dodnes je velmi silná. Výzkum veřejného mínění institutu YouGov ukázal, že tři čtvrtiny lidí jsou proti tomu, aby byl zákon zrušen.

Někteří kritici ale poukazují na to, že mezi lety 2007 a 2015 klesl počet hospod v Británii o 7000, a viní z toho částečně právě protikuřácký zákon. Podle Simona Clarka z kuřácké lobbistické skupiny Forrest byl dopad zákona na pohostinská zařízení "ničivý". BBC nicméně připomíná, že svou roli sehrála i skutečnost, že výrazně poklesl především počet pivařů. To je dáno jednak vyššími daněmi uvalenými na prodej alkoholu, ale také tím, že před deseti lety zrovna začínala ekonomická krize.

Počet pravidelných kuřáků v populaci se snížil z 20,9 procenta na 16,1 procenta. "Před deseti lety jsme měli deset milionů kuřáků, a teď je to o téměř dva miliony méně," řekla serveru Sky News Deborah Arnottová, výkonná předsedkyně protikuřácké skupiny Ash.

U osob nad 35 let se podle vlády také o pětinu snížil počet úmrtí na nemoci srdce způsobené kouřením a o 14 procent klesl počet úmrtí na mrtvici přivoděnou kouřením. Poklesl i počet žen, které ani v těhotenství neodložily cigaretu, ačkoli počet kuřaček mezi nastávajícími matkami v Anglii stále zůstává vysoký. Zhodnotit celkový dopad zákona si ale podle BBC vyžádá ještě nějaký čas.

"Kouření je nyní méně společensky přijatelné. Doufáme, že to povede k tomu, že se bude snižovat počet mladých, kteří neupadnou do potenciálně smrtelné závislosti," řekl výkonný šéf Cancer Research UK Harpal Kumar.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama