Kolem účtu od EU je horko: Mayová by mohla opustit jednání o brexitu

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová je od nevydařených voleb, které sice její Konzervativní strana vyhrála, ale ztratila v Dolní sněmovně většinu, pod silným tlakem. Vedoucí britští podnikatelé byli upozorněni na to, že by vláda letos mohla kvůli "rozvodovému účtu", předloženému EU, opustit jednání o brexitu. Uvedl to dnes list The Sunday Telegraph.

Brexit
doporučujeme

Čerstvý průzkum podle deníku The Guardian ukázal, že 60 procent Britů by si chtělo zachovat občanství EU, a The Observer píše o revoltě ministrů, kteří chtějí skončit s úsporami ve veřejných výdajích.

Nejmenovaný vysoký činitel premiérčina úřadu podle The Sunday Telegraph představitelům průmyslu a finančníkům řekl, aby se připravili na to, že ministerská předsedkyně v září z jednání o brexitu může odejít. Tento krok by přitom měl být určen pro "domácí publikum", aby ukázal, že Mayová hraje tvrdě o částku 100 miliard eur (2,6 bilionu korun), které Brusel chce po Británii, než z unie odejde. Nicméně nedělník rovněž citoval představitele z úřadu Mayové, který tvrdil, že odchod z jednání není součástí plánu.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt a ministryně školství Justine Greeningová se zasazují o uvolnění úsporných opatření a významní konzervativní poslanci upozorňují na to, že veřejné služby se ocitnou v rostoucím nebezpečí, pokud se "utažení opasku" neuvolní. Kromě toho věrný spojenec Mayové vicepremiér Damian Green naznačil, že možná bude nutné rozvinout celostátní diskusi o výšce školného s cílem oslovit mladé voliče.

Přitom z průzkumu, o němž dnes informuje The Guardian, je patrné, že právě zejména mladí lidé nejsou příliš politikou konzervativců nadšení. To se týká i brexitu, který chce premiérka s Evropskou unií rázně dojednat. Ze sondáže vyplývá, že celkem šest z deseti Britů by si po brexitu rádo zachovalo vedle britského i občanství EU, včetně práva žít, pracovat, studovat a cestovat v unii. Ve věkové kategorii 18 až 24 let má tento názor 85 procent Britů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama