Zásadní změna vztahů ve světě? Merkelová už nepovažuje USA za přítele

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová dává stále více najevo, že Spojené státy už nevnímá jako přítele a nejbližšího spojence. Naznačuje to také nově zveřejněný volební program její strany, ze kterého konzervativci vypustili slovo „přítel“, když hovoří o vztazích s USA, píše agentura Reuters.

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová
doporučujeme

Před čtyřmi lety byly ve společném programu Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské sesterské strany Křesťanskosociální unie (CSU) Spojené státy označeny jako „nejdůležitější německý přítel“ mimo Evropu.

Program z roku 2013 také označoval přátelství s Washingtonem za „základní kámen“ mezinárodních vztahů Německa a zmiňoval se o posílení transatlantických hospodářských vztahů prostřednictvím odstraňování překážek obchodu. To vše je ale dnes podle všeho minulostí.

Slova jako „přítel“ a přátelství“ dnes v programu CDU/CSU, který nese název „Pro Německo, ve kterém dobře a šťastně žijeme“ a který Merkelová a šéf CSU Horst Seehofer v pondělí představili, chybí. Namísto toho jsou Spojené státy popisovány jako německý „nejdůležitější partner“ mimo Evropu, všímá si rozdílné rétoriky Reuters.

Změna podle agentury podtrhuje změnu vztahů mezi Berlínem a Washingtonem, ke které došlo po lednovém nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. Už během své kampaně Trump řekl, že Merkelová „ničí“ Německo svou migrační politikou, kterou popsal jako „šílenou“.

Rozdíl ve vztazích vnímají také němečtí občané. Průzkum Pew Research Center minulý týden ukázal, že jen 35 procent Němců zastává příznivý postoj ke Spojeným státům, konci funkčního období prezidenta Baracka Obamy to bylo 57 procent.

Kancléřka v nedávném rozhovoru pro magazín Brigitte přiznala, že ji Obama varoval, že Evropská unie nemůže navždy počítat se silnou podporou z USA. „Jako Evropané máme za úkol převzít zodpovědnost a už se nemůžeme zcela spoléhat na Američany,“ uvedla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama