Podle Portugalska stojí za ukradenými zbraněmi mezinárodní terorismus

Lisabon - Přes tisíc nábojů a stovky výbušnin mohly z portugalského armádního skladu podle vyšetřovatelů ukrást mezinárodní teroristi či obchodníci se zbraněmi. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na portugalské ministerstvo spravedlnosti.

Zbraně
doporučujeme

Ze skladu u městečka Tancos v centrální části země minulý týden zmizelo přes 150 ručních granátů, desítky protitankových střel, granáty se slzným plynem či stovky kusů trhaviny. Zloději podle britské BBC pravděpodobně na základnu vnikli v noci, přičemž plot přestřihli v části objektu, kde již přes dva roky nefungují bezpečnostní kamery.

Portugalský ministr obrany José Alberto Azeredo Lopes označil krádež za "velmi profesionální", přičemž vyšetřovatelé prověřují také možnost, že pachatelům pomáhal někdo v armádě. "Není pochyb o tom, že zbraně nyní putují na černý trh a později by mohly být využity k mnoha účelům, včetně tohoto," odpověděl Lopes na otázku, zda se materiál může dostat do rukou džihádistů.

Kvůli vyšetřování již byla pozastavena činnost pěti portugalským důstojníkům, přestože podle náčelníka generálního štábu generála Frederica Rovisca Duarteho zatím nic nenasvědčuje jejich vině. Uvedl však, že zloději "věděli, co ve skladech je". "Když si vybrali ty dva sklady (...), které neměli nejblíže, musíme z toho vyvozovat závěry," řekl Duarte.

Vyjasnění krádeže za každou cenu žádá také portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Mělo by se podle něj prozkoumat i možné napojení na krádeže zbraní v jiných zemích NATO, ačkoli žádnou konkrétní nejmenoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama