Merkelová čeká od summitu G20 složitá jednávání, paktuje se s Čínou proti Trumpovi

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Berlíně jedná s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ještě před schůzkou ale promluvila o nadcházejících summitu G20, který se uskuteční v pátek a sobotu v Hamburku.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Merkelová a čínský prezident se v německé metropoli sešli už v úterý večer, kdy jednali především o bilaterálních vztazích a vyhrocené situaci kolem Severní Koreje. Na dnešním obědě budou podle Merkelové mluvit hlavně o přípravě summitu G20. "Dát dohromady 20 států a všechny jejich představy není úplně jednoduché," poznamenala kancléřka.

Merkelová věří, že se podaří překážky překonat, i když zatím neví, jak bude vypadat konečný výsledek. Její slova do jisté míry odrážejí obavy pozorovatelů, podle nichž není vůbec jisté, že se summitu velkých ekonomik podaří schválit závěrečnou deklaraci.

Příčinou obav je hlavně postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se zejména v otázkách ochrany klimatu a volného obchodu odlišuje od většiny ostatních zemí G20. Trump často zmiňuje možnost zavést protekcionistická opatření.

I tyto jeho postoje stavějí do popředí spolupráci Německa a Číny, tedy zemí, které podporují jak pařížskou dohodu o klimatu, tak volný obchod. Stejný je i postoj evropských členských zemí G20. Čínský prezident, který už v úterý Berlín a Peking vyzval, aby převzaly větší zodpovědnost za dění ve světě, dnes ujistil o čínské podpoře německé agendy pro summit.

Oba politici se rovněž shodli na tom, že by rádi prohloubili vzájemné vztahy v různorodých oblastech - od výzkumu vesmíru přes digitalizaci až po turistiku. Bavili se také o možnostech spolupráce v boji proti terorismu nebo při výstavbě infrastruktury ve třetích zemích. Merkelová také vyjádřila přání, aby Evropská unie s Čínou brzy uzavřela investiční dohodu, na kterou by časem mohla navázat dohoda o volném obchodu.

zdroj: YouTube

Merkelová v rozhovoru s týdeníkem Die Zeit kritizuje pohled Spojených států na globalizaci. Některá vyjádření členů americké administrativy zcela odporují jejímu pohledu. "Zatímco my hledáme možnosti spolupráce, která by prospěla všem, je v americké administrativě globalizace spíše vnímána jako proces, v němž nejde o win-win situace, ale o vítěze a poražené," řekla šéfka německé vlády. Zcela proti jejímu pohledu šlo vyjádření bezpečnostního poradce prezidenta Trumpa, jenž mluvil o tom, že svět je kolbiště, nikoliv globální společenství.

Merkelová také řekla, že by klidně zopakovala své vyjádření o tom, že už je pryč doba, kdy se Německo mohlo plně spoléhat na ostatní. Tato slova pronesla v reakci na neshody s Trumpem na květnovém summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v italské Taormině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama