Policie v Belgii zatkla dva členy severoafrických motorkářů, plánovali atentát

Belgie - Belgická policie v noci na dnešek provedla razie, při nichž zadržela čtyři lidi. Dva z nich posléze obvinila z teroristické činnosti a dva propustila. Prokuratura uvedla, že zátah nesouvisel s vyšetřováním útoků z listopadu 2015 v Paříži, ani z března 2016 v Bruselu.

Belgická policie

Razie přišly poté, co při domovních prohlídkách policie nalezla automatické zbraně. Ve dvou garážích v Anderlechtu na předměstí belgické metropole objevila mimo jiné útočné pušky Kalašnikov, neprůstřelné vesty a munici.

Zatčené osoby patřily k okolí skupiny převážně severoafrických motorkářů Kamikazes Riders, jejíž dva členové, včetně šéfa Saïda Saouta, byli loni odsouzeni za teroristické aktivity. Agentura AFP píše, že dva ze zatčených jsou Saoutovi bratři a že připravovali atentát.

Policie dvojici identifikovala jako belgické státní příslušníky, čtyřicetiletého Akima S. a o tři roky mladšího Khalida S. "Obviněni byli z účasti na aktivitách teroristické skupiny," uvedla prokuratura podle agentury Reuters.

Belgičtí policisté svou operaci koordinovali s francouzskými kolegy, kteří dnes ráno vyslechli dvaačtyřicetiletého muže z Faches-Thumesnil u Lille. Je podezřelý z plánování "násilné akce", uvedla belgická média.

Dva návrhy, které mají umožnit lepší výměnu informací mezi policejními a justičními orgány členských zemí Evropské unie, minulý týden představila komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Jedním je posílení mandátu unijní agentury pro řízení informačních systémů (eu-LISA), která by měla v budoucnu odpovídat i za vývoj a správu unijních systémů. Druhým je vylepšení unijního informačního systému rejstříku trestů (ECRIS), které má umožnit efektivnější výměnu dat o trestech občanů zemí mimo Evropskou unii.

Eurokomisař pro bezpečnostní unii Julian King dnes novinářům připomněl, že za o málo více než poslední měsíc postihlo EU pět teroristických útoků a evropské země ohrozily dva rozsáhlé celosvětové kybernetické útoky.

Změna mandátu agentury eu-LISA odstraní stávající omezení, která brání sdílet informace mezi systémy, uvedla dnes komise. Agentura, která už nyní odpovídá za provoz Schengenského informačního systému (SIS), Vízového informačního systému (VIS) a systému Eurodac, bude mít na starosti také přípravu, vývoj a řízení nově navrhovaných systémů.

Unie nyní zřizuje nový systém registrace vstupů a výstupů na hranici takzvaného schengenského prostoru volného pohybu osob či systém ETIAS pro cestovní informace a povolení prověřující předem občany ze zemí s bezvízovým stykem.

Dalším systémem pod správou agentury bude dnes navržený vylepšený Evropský informační systém rejstříku trestů (ETIAS), do kterého už v roce 2016 navrhla komise zahrnout také otisky prstů v EU trestaných občanů zemí mimo unii.

Nyní komise předložila členským státům další změny, mezi kterými je důležitý vznik centralizované databáze těchto lidí. Členské státy tak budou mít rychle možnost zjistit, zda byl státní příslušník třetí země už trestán jinde v EU. Budou tak moci také snadněji zjistit jeho totožnost. Tyto kroky mají podle komise napomoci efektivnějšímu boji proti terorismu a organizovanému zločinu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Německo hlásí 1330 nově nakažených. Před týdnem jich bylo výrazně více

17.06.2021 08:13 V Německu testy za uplynulý den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 1330 lidí. Pandemie dále…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 03:41 Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje