Neziskovky dělají zmatek při záchraně migrantů na moři, EU proti nim přitvrdí

Brusel - Evropská komise reagovala na trvající migrační krizi v Itálii kodexem chování pro neziskové organizace. Jejich lodě, které na vlastní pěst pomáhají migrantům ve Středozemním moři, by měly začít své aktivity koordinovat, zejména pak s italskými úřady.

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Lodě nejrůznějších nevládních organizací pomáhají v krizové oblasti mezi Libyí a Itálii už od začátku krize v roce 2014. Podle odhadů nyní zachraňují 30 až 40 procent těch, kteří se cestou přes moře dostanou do potíží. Mnohé z nevládních organizací jsou známé a respektované mezinárodní organizace. Jiná plavidla pohybující se v oblasti, často jen někým pronajaté lodě, ale podle italských úřadů nemají jasný původ, konkrétní financování ani složení posádky.

Podle dnešních slov představitele komise někdy ani není jasné, jak se konkrétní plavidlo dozvědělo o lodi s migranty, která se na cestě z Libye dostala do nesnází. Některé lodě se navíc pohybují v těsné blízkosti libyjských vod s vypnutým technickým zařízením umožňujícím určit jejich přesnou polohu ve chvíli záchrany migrantů.

"Sledujeme měnící se způsob práce pašeráků lidí, nyní už vypravují plavidla, která jsou nacpaná lidmi a nevhodná k plavbě. A to v naději, že o pár hodin později ty lidi někdo vyloví," poznamenal informovaný činitel. Nešel ale tak daleko, aby i mimo záznam před novináři naznačil přímou spolupráci některých plavidel s gangy, které si z dopravy migrantů do Itálie udělaly byznys.

Nevládní organizace by se měly v kodexu zavázat, že budou v nepřetržitém kontaktu s italskou pobřežní stráží a střediskem záchranných operací a že hodlají respektovat mezinárodní pravidla, jako je například zákaz vstupu do libyjských pobřežních vod.

Nesměly by například ani migranty "překládat" na jiné lodě nebo by měly akceptovat přítomnost italských policistů na palubě tak, aby mohlo být účinně vyšetřováno, kdo konkrétní skupinu vypravil na cestu a případně zajišťovány důkazy proti konkrétním lidem. To se nyní na palubách soukromých lodí, jejichž cílem je záchrana lidských životů, neděje.

V kodexu by mělo být rovněž uvedeno, že nevládní organizace jasně definují, kdo jejich lodě platí a kdo na jejich palubách pracuje.

zdroj: YouTube

Kodex bude dobrovolný a právně nezávazný. "Jde o pravidla, která zajistí pokračování jejich důležité práce způsobem, který doplňuje další aktivity v boji proti pašování lidí," poznamenal dnes představitel komise. Pokud se ale některá nevládní organizace odmítne kodexem řídit, italské úřady nejspíš začnou jejím lodím výrazně komplikovat život, naznačil.

Konkrétně by například mohly přijít přísné kontroly plavidla a dokladů posádky, ale i možnost, že by Itálie podobné lodi s migranty vůbec odmítla povolit zakotvení u svých břehů. V takovém případě je podle námořního práva povinen loď přijmout ten stát, pod jehož vlajkou plavidlo pluje, upozornil představitel komise. Některé z těchto lodí se přitom mezi Libyí a Itálií pohybují například pod německou vlajkou.

O celém širokém plánu budou ve čtvrtek diskutovat ministři vnitra zemí EU v estonském Tallinnu.

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 18:52 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Související:

Právě se děje