Kruté praktiky migrantů se šíří i v Evropě. Británie vydala alarmující zprávu

Londýn – Jen za loňský rok bylo ve Velké Británii odhaleno 5 tisíc nových případů ženské obřízky. Ukazuje to zpráva Národní zdravotnické služby (NHS), o které informuje BBC. Lékaři se na problém stále více zaměřují, tato zpráva proto byla v zemi vydána už podruhé.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V Británii bylo loni zaznamenáno 5391 nových případů mrzačení ženských pohlavních orgánů, tedy ženské obřízky. Téměř polovina dívek a žen, kterých se to týká, žije v Londýně. Třetina obřezaných dívek pochází ze Somálska, tato praxe ale byla zaznamenána také u 112 dívek, které se v Británii narodily. 114 obřezaných dívek bylo mladších 16 let.

Obřízka je ve Velké Británii zakázaná, rodinní lékaři, nemocnice i zařízení poskytující psychologickou pomoc musí všechny nové případy hlásit. Pokud je obřízka provedena bez zdravotních důvodů, hrozí za ni až 14 let vězení.

Většinu případů ohlásily porodní asistentky, lékaři pracující s matkami a porodníci. Zpráva také uvádí, že většina dívek podstoupila obřízku v zahraničí v dětském věku.

Podle britských úřadů je třeba tuto praxi ukončit. „Obřízka je zneužívání dětí. Přestože je více než 30 let postavena mimo zákon, příliš mnoho lidí její stále vystaveno. Je správné, že zdravotnické služby začaly shromažďovat údaje o této strašné praxi. Je nutné mít odvahu to nahlásit, protože se ženy stydí nebo mají strach, že zradí své přátele a rodinu. Ale musíme ukončit mlčení, které obřízku obklopuje a více chránit děti,.“ uvedla v prohlášení Národní společnost pro prevenci násilí na dětech.

Strana nezávislosti Spojeného království UKIP byla kritizována za to, že navrhla povinné podávání zpráv a roční lékařské prohlídky pro dívky v „ohrožení menšinových skupinách“ ve svém manifestu z roku 2017. Podobné myšlenky ale zaznívají také od zdravotníků. Povinné zprávy a vzdělávání v oblasti vztahů a sexu jsou důležitými zbraněmi v boji proti mrzačení ženských pohlavních orgánů.

„Školní sestry hrají důležitou roli ve výchově dětí a dívek a ve všímání si toho, které z nich mohou být v ohrožení. Vláda musí jednat tak, aby přilákala a udržela školní zdravotní sestry, aby bylo možné řešit problém na místní úrovni a udržet tempo ve snaze vymýtit mrzačení ženských pohlavních orgánů,“ uvedla Wendy Prestonová, která sestry vzdělává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou

28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama