Kruté praktiky migrantů se šíří i v Evropě. Británie vydala alarmující zprávu

Londýn – Jen za loňský rok bylo ve Velké Británii odhaleno 5 tisíc nových případů ženské obřízky. Ukazuje to zpráva Národní zdravotnické služby (NHS), o které informuje BBC. Lékaři se na problém stále více zaměřují, tato zpráva proto byla v zemi vydána už podruhé.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V Británii bylo loni zaznamenáno 5391 nových případů mrzačení ženských pohlavních orgánů, tedy ženské obřízky. Téměř polovina dívek a žen, kterých se to týká, žije v Londýně. Třetina obřezaných dívek pochází ze Somálska, tato praxe ale byla zaznamenána také u 112 dívek, které se v Británii narodily. 114 obřezaných dívek bylo mladších 16 let.

Obřízka je ve Velké Británii zakázaná, rodinní lékaři, nemocnice i zařízení poskytující psychologickou pomoc musí všechny nové případy hlásit. Pokud je obřízka provedena bez zdravotních důvodů, hrozí za ni až 14 let vězení.

Většinu případů ohlásily porodní asistentky, lékaři pracující s matkami a porodníci. Zpráva také uvádí, že většina dívek podstoupila obřízku v zahraničí v dětském věku.

Podle britských úřadů je třeba tuto praxi ukončit. „Obřízka je zneužívání dětí. Přestože je více než 30 let postavena mimo zákon, příliš mnoho lidí její stále vystaveno. Je správné, že zdravotnické služby začaly shromažďovat údaje o této strašné praxi. Je nutné mít odvahu to nahlásit, protože se ženy stydí nebo mají strach, že zradí své přátele a rodinu. Ale musíme ukončit mlčení, které obřízku obklopuje a více chránit děti,.“ uvedla v prohlášení Národní společnost pro prevenci násilí na dětech.

Strana nezávislosti Spojeného království UKIP byla kritizována za to, že navrhla povinné podávání zpráv a roční lékařské prohlídky pro dívky v „ohrožení menšinových skupinách“ ve svém manifestu z roku 2017. Podobné myšlenky ale zaznívají také od zdravotníků. Povinné zprávy a vzdělávání v oblasti vztahů a sexu jsou důležitými zbraněmi v boji proti mrzačení ženských pohlavních orgánů.

„Školní sestry hrají důležitou roli ve výchově dětí a dívek a ve všímání si toho, které z nich mohou být v ohrožení. Vláda musí jednat tak, aby přilákala a udržela školní zdravotní sestry, aby bylo možné řešit problém na místní úrovni a udržet tempo ve snaze vymýtit mrzačení ženských pohlavních orgánů,“ uvedla Wendy Prestonová, která sestry vzdělává.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Demoliční stroj z Česka v akci. V Prešově se bourá poničený panelák

16.12.2019 12:20 Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na…

Klimatický balíček: Německá vláda a spolkové země se dohodly, cena CO2…

16.12.2019 10:58 Zástupci německé vlády se v noci na dnešek domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení…

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama