Kruté praktiky migrantů se šíří i v Evropě. Británie vydala alarmující zprávu

Londýn – Jen za loňský rok bylo ve Velké Británii odhaleno 5 tisíc nových případů ženské obřízky. Ukazuje to zpráva Národní zdravotnické služby (NHS), o které informuje BBC. Lékaři se na problém stále více zaměřují, tato zpráva proto byla v zemi vydána už podruhé.

Ilustrační fotografie

V Británii bylo loni zaznamenáno 5391 nových případů mrzačení ženských pohlavních orgánů, tedy ženské obřízky. Téměř polovina dívek a žen, kterých se to týká, žije v Londýně. Třetina obřezaných dívek pochází ze Somálska, tato praxe ale byla zaznamenána také u 112 dívek, které se v Británii narodily. 114 obřezaných dívek bylo mladších 16 let.

Obřízka je ve Velké Británii zakázaná, rodinní lékaři, nemocnice i zařízení poskytující psychologickou pomoc musí všechny nové případy hlásit. Pokud je obřízka provedena bez zdravotních důvodů, hrozí za ni až 14 let vězení.

Většinu případů ohlásily porodní asistentky, lékaři pracující s matkami a porodníci. Zpráva také uvádí, že většina dívek podstoupila obřízku v zahraničí v dětském věku.

Podle britských úřadů je třeba tuto praxi ukončit. „Obřízka je zneužívání dětí. Přestože je více než 30 let postavena mimo zákon, příliš mnoho lidí její stále vystaveno. Je správné, že zdravotnické služby začaly shromažďovat údaje o této strašné praxi. Je nutné mít odvahu to nahlásit, protože se ženy stydí nebo mají strach, že zradí své přátele a rodinu. Ale musíme ukončit mlčení, které obřízku obklopuje a více chránit děti,.“ uvedla v prohlášení Národní společnost pro prevenci násilí na dětech.

Strana nezávislosti Spojeného království UKIP byla kritizována za to, že navrhla povinné podávání zpráv a roční lékařské prohlídky pro dívky v „ohrožení menšinových skupinách“ ve svém manifestu z roku 2017. Podobné myšlenky ale zaznívají také od zdravotníků. Povinné zprávy a vzdělávání v oblasti vztahů a sexu jsou důležitými zbraněmi v boji proti mrzačení ženských pohlavních orgánů.

„Školní sestry hrají důležitou roli ve výchově dětí a dívek a ve všímání si toho, které z nich mohou být v ohrožení. Vláda musí jednat tak, aby přilákala a udržela školní zdravotní sestry, aby bylo možné řešit problém na místní úrovni a udržet tempo ve snaze vymýtit mrzačení ženských pohlavních orgánů,“ uvedla Wendy Prestonová, která sestry vzdělává.

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Související:

Právě se děje