Nejstarší evropská ústava? Vznikla u českých sousedů a měla jepičí život

V ohni války za nezávislost došlo k vytvoření americké ústavy, bouřlivá revoluce vdechla život té francouzské a jen ta polská spatřila světlo světa bez krveprolití. Na konci 18. století vznikly tři ústavy, jež jsou považované za první moderní ústavy na světě. Evropské prvenství a světově druhé místo po té americké drží ústava našich sousedů, která vznikla o několik měsíců před francouzskou. Měla se stát nástrojem pro obnovení nezávislosti a zlepšit obranyschopnost tehdejšího polského státu.

Konstytucja 3 maja - obraz Jana Matejka z roku 1891

Polsko-litevský stát složený z polského království a litevského velkoknížectví zaujímal ještě během 16. století a v první polovině 17. století v Evropě velmocenské postavení. 18. století ovšem znamenalo růst závislosti na sousedních státech, tj. Habsburské monarchii, Prusku a Rusku. Původně efektivní systém s prvky republikánského zřízení se postupně měnil v anarchii. Pokusy zvrátit tento neblahý vývoj vedly roku 1764 k volbě Stanislava Poniatowského polským králem. Přestože na jeho zvolení dohlížela ruská armáda, nový král a oblíbenec carevny Kateřiny II. se snažil polský stát dostat z vazalského podřízení Rusku. Reformní pokusy Stanislava Poniatowského ovšem Rusové nepodpořili stejně jako velká část konzervativní šlechty sjednocené v tzv. Barské konfederaci. Vnitropolitická nestabilita a porážka Barské konfederace vedly k prvnímu dělení Polska v roce 1772, jež na úkor Habsburské monarchie, Pruska a Ruska ztratilo 1/3 území a obyvatelstva.

První dělení Polska vyvolalo mezi šlechtou potřebu dalekosáhlých změn, které by umožnily polskému státu přežít. Politický život začal vřít a objevovalo se stále více a více politických spisů a polemik o základních problémech země a její budoucnosti. Mezinárodní situace na konci 70. let 18. století se ukázala být pro reformátory příznivá.

6. října 1788 zahájil své jednání tzv. čtyřletý Sejm, jehož průběh obvykle netrval déle než šest týdnů. Většina zástupců zastávala protikrálovská stanoviska, ale zdaleka se nejednalo o jednolitou skupinu. K vůdcům opozice patřili jak obhájci starého systému, např. Franciszek Ksawery Branicki, Rzewuski a Stanislaw Szczesny Potocki, tak i horliví zastánci reforem jako Ignacy Potocki, Adam Kazimierz Czartoryski a Hugo Kollataj.

Rozšíření práv měšťanů

Podle internetových stránek polishworld.com došlo počátkem roku 1791 k urychlení práce na budoucí polské ústavě. 18. dubna 1791 vypracoval Sejm návrh zákona o královských městech, který byl později včleněn do ústavy z 3. května 1791. Města získala samosprávu a měšťané se mohli nově těšit podobným právům jako šlechtici. Proreformní vůdci se tímto způsobem snažili získat podporu široké veřejnosti. Návrh zákona o vládě, jak zněl oficiální název ústavy, byl úmyslně projednáván 3. května 1791, den po svátku velikonoc, kdy mnoho poslanců ještě nedorazilo zpět na jednání. V Sejmu získal většinu a po šesti hodinách živého diskutování král přísahal na ústavu. Posléze se všichni zúčastnění odebrali do nedalekého kostela a jako poděkování zazpívali píseň Te Deum laudamus. Tyto události nadšeně doprovázely shromážděné davy lidí.

Ústavou ze dne 3. května se z polsko-litevské unie stala konstituční monarchie, královský titul se napříště stal dědičným a došlo k ustanovení vlády odpovědné Sejmu. Jako státní náboženství bylo ustanoveno katolictví a dalším křesťanským církvím ústava zaručila toleranci. Šlechta si udržela zvláštní postavení ve státě a měšťané se dočkali rozšíření svých práv. Vesničané byli poprvé v polské historii uznáni jako součást národa. V intervalu 25 let mělo docházet k přezkoumávání ústavy a k jejím úpravám. 3. květen se stal národním svátkem.

Polsko pokrokovější než Francie

Řada evropských zemí pozitivně hodnotila vývoj v polsko-litevském soustátí. Anglický tisk obdivně psal o pokojném charakteru polské revoluce ve srovnání s krveprolitím ve Francii. Mezinárodní situace ale Polákům nepřála nic dobrého. Roku 1793 Prusko a Rusko v rámci druhého dělení Polska uzurpovaly jeho další území. O rok později vypuklo v polsko-litevské unii povstání pod vedením Tadeusze Kosciuszka, jež se snažilo razantně zlepšit postavení rolníků a přizpůsobit fungování státu vojenským potřebám.

Po porážce povstání a třetím dělení Polska přestal tento stát na 123 let existovat. Vzpomínky na ústavu z 3. května se pozvolna měnily v tradice, mýty a legendy. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 Sejm Polské republiky obnovil 3. květen jako státní svátek na počest ústavy z 18. století.

Polské ústavě jako nejstarší evropské konkuruje ústavní tradice ministátu San Marino. Jeho ústavu ale netvoří jediný dokument, nýbrž šest latinsky psaných knih z roku 1600. Nicméně, jak uvádí internetové stránky worldatlas.com, řada historiků a právníku ústavu San Marina jako nejstarobylejší ústavu neuznává. Velké množství textů, jež tvoří ústavní pořádek San Marina, totiž podle nich do kategorie ústav nespadá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje