Trump ve Varšavě: Západ nikdy nebude poražen, Polsko je příkladem pro všechny

Varšava - Americký prezident Donald Trump dnes v projevu k obyvatelům Varšavy poděkoval Polsku za přijetí amerických vojáků, které označil za symbol závazku Spojených států bránit východní Evropu. Šéf Bílého domu zopakoval, že všechny členské státy NATO musí plnit své finanční závazky vůči alianci.

Donald Trump a Andrzej Duda

Šéfa Bílého domu a jeho manželku Melanii na náměstí Krasińských uvítal dlouhotrvající potlesk a skandování "Donald Trump" a "USA". Před začátkem projevu speciálně prezident USA přivítal bývalého vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a pozdějšího prezidenta z 90. let Lecha Walesu.

Projev zahájila Melania Trumpová, která Polákům poděkovala za vřelé přijetí. Trump poté Polsko označil za zemi, která obohatila region, ale prostřednictvím Poláků žijících v USA i Spojené státy. Podle Trumpa je Polsko duší i srdcem regionu.

zdroj: YouTube

Polsko označil Trump za "příklad pro všechny, kdo chtějí svobodu". "Dějiny Polska jsou dějinami národa, který nikdy neztratil naději, nikdy nebyl zlomen a nikdy nezapomněl, kým je," uvedl Trump před památníkem Varšavského povstání, které 1. srpna 1944 vypuklo v polské metropoli okupované nacisty.

"Tento národ je více než 1000 let starý. Polsko zázrakem dokázalo v roce 1920 u Varšavy zastavit sovětskou armádu, za dvacet let vás opět napadli," uvedl s tím, že tentokrát to byli Sověti společně s nacistickým Německem. "Navzdory okupaci jste přežili hrůzy, které ani nelze popsat, zničena byla vaše činorodá židovská populace," řekl americký prezident. "V polské povaze je síla, kterou nelze zničit a ani zlomit," dodal.

"Spojené státy svými slovy i činy prokázaly, že stojí za svým závazkem k článku pět smlouvy o NATO," prohlásil Trump. "Slova jsou jednoduchá, ale činy jsou to, na čem záleží," uvedl v očividné reakci na fakt, že ne všechny členské státy odvádí dostatek peněz na obranu.

Dále uvedl, že tvrdý postoj Washingtonu vůči finančním závazkům se již projevil v tom, že na společnou obranu jsou nyní navíc vydávány miliardy dolarů, které by státy bez amerického tlaku na armádu nevydaly. "Moje vláda žádá, aby členové NATO konečně naplnili spravedlivý závazek. V důsledku toho, že na tom trváme, začínají přitékat miliardy," řekl.

Polsko označil Trump za geografický střed Evropy a Poláky pak za samotnou duši kontinentu. "Ve vítězství nad komunismem vám pomáhala aliance Západu, nyní jste mezi nejzapálenějšími členy NATO. Polsko se vrátilo," řekl Trump. "Silné Polsko je požehnáním pro Evropu, silná Evropa je požehnáním pro Západ a pro celý svět," dodal. "Západ nikdy nebude poražen, naše hodnoty přetrvají, naše civilizace přetrvá," uzavřel Trump.

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 16:13 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 14:30 Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

Související:

Právě se děje