Vítejte v pekle. Hamburk zachvátily protesty, při střetech zraněno 76 policistů

Hamburk - Na summit G20 do severoněmeckého Hamburku se sjíždějí politici, diplomaté, ale také demonstranti. Policie ve čtvrtek zastavila pochod s názvem Vítejte v pekle, jehož účastníci měli většinou zakrytý obličej. Posléze vypukly násilnosti, které trvaly přes noc. Zraněno bylo 76 policistů, většinou lehce.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16:00 SELČ a k pochodu městem se zhruba 12.000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později. Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok na twitteru zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Do akce se zapojilo mnoho desítek policistů, kteří se v některých případech dostali do velmi tvrdých potyček s demonstranty. Na místě v tu chvíli bouchaly petardy a vznášel se nad ním dým. Část protestujících se snažila přelézt zeď vedoucí podél ulice, aby unikla před vodními děly.

zdroj: YouTube

Policie zadržela nejméně pět lidí a na twitteru napsala, že její příslušníky demonstranti napadli.

Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor. Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatelé nakonec demonstraci ukončili.

Mezi zraněnými jsou také dva piloti policejního vrtulníku. Někdo z demonstrantů na ně namířil laser a poranil jim zrak.

Část lidí ale i poté pokračovala v protestu. Někteří tancovali do rytmu hudby, další se vsedě snažili blokovat policejní vozy a někteří zapalovali popelnice a další předměty. Policie na twitteru informovala také o zapáleném autě a rozbitých výlohách několika obchodů. Pozorovatelé očekávají, že střety budou pokračovat hluboko do noci.

"Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat," řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 12:22 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama